• چهارشنبه 23 بهمن 1398 08:5857

مدیریت پسماند؛ روی خط توسعه

مدیریت پسماند؛ روی خط توسعه

خطوط جدید و پیشرفته پردازش پسماند به کارخانه کود آلی شهرداری اصفهان اضافه می شود؛

فرآیند پردازش از جمله مهم ترین بخش های مدیریت پسماند است و برای آن که این بخش به درستی طی شود، توان سخت افزاری، دانش و مهارت در کنار هم لازم است. اگر چه کارخانه پردازش پسماند و تولید کود آلی شهرداری اصفهان با سابقه ای نزدیک به 30 سال فعالیت، هنوز در شمار واحدهای طراز اول کشور در زمینه تولید کود آلی است، اما این به معنای توقف پیشرفت و توسعه در این زمینه نیست و سازمان مدیریت پسماند با تعریف پروژه های توسعه محور برای بهبود کمی و کیفی پردازش پسماندها، شرایط مناسب تری را مهیا می کند.

پروژه احداث 2خط جدید پردازش پسماند در کارخانه کود آلی

در این راستا پروژه احداث خطوط جدید پردازش پسماند که از آذرماه سال 1397 کلید خورده است، قرار است ظرفیت پردازش پسماند را به میزان 500 تن افزایش دهد و علاوه بر آن با استفاده از تکنولوژی های جدید و محیط کار مناسب تر، بر میزان کیفیت جداسازی پسماندها و مرغوبیت کود آلی بیفزاید.

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در تشریح جزییات و پیامدهای مثبت این پروژه، اظهار می کند: به روز رسانی تجهیزات خطوط پردازش، افزایش خلوص جداسازی پسماند ها و کاهش دفن پسماندهای قابل بازیافت، از جمله اهداف احداث 2خط پردازش کارخانه کود آلی سازمان مدیریت پسماند است.

مهندس مجید قاسمی به مزایای حاصل از احداث این دو خط اشاره کرده و می افزاید: حفاظت از محیط زیست از طریق کاهش دفن پسماند به میزان روزانه حداقل 100تن، مقابله با آلودگی های زیست محیطی شیرابه از طریق مدیریت حداقل 10متر مکعب شیرابه روزانه حاصل از پسماند تر اصفهان و افزایش درآمدهای ناشی از تفکیک بهینه پسماندهای بازیافتی، تنها بخشی از مزایای احداث این خصوص و توسعه فعالیت های مدیریت پسماند است.

انجام 90درصدی فاز عمرانی پروژه

وی در خصوص میزان پیشرفت کنونی این پروژه توضیح می دهد: هم اکنون حدود 90درصد از فاز عمرانی این پروژه انجام شده است و در زمینه ساخت تجهیزات نیز حدود 50درصد پیشرفت داشته ایم.

مهندس قاسمی ادامه می دهد: نصب تجهیزات تا امروز حدود 10درصد پیشرفت داشته و با تکمیل زیرساخت های عمرانی و تجهیزات، عملیات نصب هم به اتمام خواهد رسید.

معاون فنی و پردازش سازمان در خصوص برنامه زمانبندی پیش بینی شده برای اتمام این پروژه بیان می کند: با توجه به زمانبندی پروژه در قالب 3 فاز عملیات عمرانی، ساخت تجهیزات و نصب، پیش بینی می کنیم خط اول این پروژه با ظرفیت 250 تن پردازش پسماند در یک شیفت کاری، در 6 ماهه نخست سال 99 به پایان برسد و در نهایت بعد از راه اندازی خط اول خط دوم نیز تا پایان سال راه اندازی گردد.

مهندس قاسمی در مورد میزان بودجه اختصاص یافته به این پروژه نیز توضیح می دهد: این پروژه با صرف بودجه ای معادل 250 میلیارد ریال انجام شده است که البته منافع محیط زیستی و اقتصادی آن، ارزش این هزینه را دارد.

استفاده از 4سرند دوار در خطوط پردازش

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان نیز در رابطه با جزییات دستگاه های مورد استفاده در خطوط جدید می گوید: عملیات ساخت 4 دستگاه سرند دوار جهت استفاده در خطوط پردازش جدید کارخانه پردازش پسماند و پالایش کود آلی با استفاده از توان بخش خصوصی و صنعتی استان به انجام رسید که از جمله مهم ترین مزایای این سرند نسبت به سرندهای قبلی افزایش سطح جداسازی آن است و این موضوع باعث ماندگاری بیشتر پسماند داخل سرند شده که در نتیجه قابلیت جداسازی آن افزایش می یابد.همچنین وزن این سرند در مقایسه با سرند های قبلی بطور نسبی کاهش یافته که این موضوع علاوه بر صرفه جویی در هزینه های ساخت آن هزینه های تعمیر و نگهداری آن را نیز کاهش می دهد.

به گفته سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در طراحی این مدل سرند از نرم افزارهای پیشرفته طراحی و تحلیل های مکانیکی استفاده شده به طوری که با شبیه سازی، نقاط بحرانی تمرکز تنش سرند در حین کار شناسایی و نسبت به مقاوم سازی آن اقدام شده است.

صادقی با تأکید بر این که استفاده از مواد فلزی مناسب جهت افزایش عمر سرند از دیگر مزایای این دستگاه است، می افزاید: هزینه طراحی و ساخت این مدل سرند بالغ بر 4 میلیارد ریال به ازای هر دستگاه است.

وی در ادامه به ساخت 2دستگاه اسلت کانوایر جهت استفاده در خطوط پردازش اشاره کرده و می گوید: طراحی 2دستگاه اسلت کانوایر جهت استفاده در خطوط پردازش با استفاده از توان دفتر فنی سازمان و ساخت آن از طریق بخش خصوصی و صنعتی استان انجام شده است.

مهندس صادقی با بیان این که این تجهیزات جهت انتقال پسماند از سالن دریافت به داخل کیسه بازکن استفاده می شود، توضیح می دهد: از جمله مهم ترین مزایای این دستگاه کاهش توان مصرفی، کم شدن استهلاک دستگاه و در نتیجه کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری آن و افزایش طول عمر، کاهش قیمت تمام شده به سبب استفاده از قطعات استاندارد و قابلیت تنظیم دور دستگاه می باشد.

تجهیز خطوط پردازش به تابلو فرمان های جدید

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به تجهیز سیستم کنترل کلیه تجهیزات خطوط پردازش به اتوماسیون صنعتی با تابلوهای فرمان جدید، اضافه می کند: مهمترین مزایای تابلوهای فرمان جدید شامل استفاده از سیستم های کنترلی برنامه پذیر جهت مانیتورینگ کردن فرآیند پردازش، رصد لحظه به لحظه عملکرد تجهیزات، ثبت و گزارش گیری از کلیه رخدادها، استفاده از اینورتر به جای سیستم های کنتاکتوری به منظور افزایش بازدهی الکتروموتورها و امکان کنترل دقیق بر سرعت عملکرد تجهیزات خطوط است.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان استفاده ازامکانات پیشرفته را گامی ارزشمند در راستای بهبود کیفیت مدیریت پسماند، افزایش خلوص انواع پسماندها به دلیل بهبود جداسازی و ارتقای کیفیت کود آلی در اصفهان دانسته و بیان می کند: این پروژه یکی از عظیم ترین اقدامات سازمان مدیریت پسماند است که می تواند ضمن افزایش میزان و دقت تفکیک پسماند، تناژ بار دریافتی را هم افزایش دهد و با کاهش دفن، و افزایش بازیافت، به بهبود وضعیت محیط زیست کمک کند.