• شنبه 25 اردیبهشت 1400 14:4335
به‌کارگیری تکنولوژی‌های نوین در مدیریت پسماند

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند: پروژه‌های مهم این مجموعه، فردا افتتاح می‌شود

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند: پروژه‌های مهم این مجموعه، فردا افتتاح می‌شود

سازمان مـدیـریـت پسماند شهرداری اصفهان، برای تحقق شعار برنامه 1405 اصفهان که بر زیست پذیر بودن اصفهان تأکید می‌کند، قدم‌های بزرگ و مؤثری برداشته است. قدم‌هایی که منجر به اجرای پروژه‌های کشوری شده و برای اولین بار در اصفهان به اجرا درآمده است. مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با تأکید بر اینکه مأموریت‌ها و سیاست‌گذاری حوزه خدمات شهری تکالیفی را متوجه سازمان مدیریت پسماند می‌کند که مهم‌ترین آن رضایت شهروندان است، گفت: بر اساس همین چشم‌انداز، اهداف و مأموریت‌های اصلی برای سازمان مدیریت پسماند تعریف‌شده که مهم‌ترین آن‌ها در راستای تحقق شعار برنامه ۱۴۰۵ استان و شعار زیست‌پذیر بودن شهر اصفهان است.

ا توجه به این اهداف، نقشه راهی در سازمان مدیریت پسماند برای جلب رضایت شهروندان و تحقق مسائل زیست‌محیطی ترسیم و تدوین شده است. رحیم محمدی با اشاره به اینکه برخی از پروژه‌ها در سال‌های قبل ترسیم شده بود و برخی دیگر در سال جدید طراحی و اجرا شده است، افزود: بر اساس نقشه راه، ۱۲ پروژه اصلی در سازمان مدیریت پسماند طراحی شد که قرار است تا نیمه اول سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد. البته با حمایت شهردار اصفهان، معاونت خدمات شهری و تلاش همکاران، پروژه‌های شاخص زودتر از موعد و در ۲۶ اردیبهشت به بهره‌برداری خواهد رسید. او احداث خطوط پردازش پسماند مجتمع فناوری زیست‌محیطی شهر اصفهان را یکی از مهم‌ترین پروژه‌های سازمان مدیریت پسماند برشمرد و تصریح کرد: این پروژه با اعتباری بالغ بر 37 میلیارد تومان اجرا می‌شود.

 طراحی خطوط جدید پردازش پسماند

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان ادامه داد: روزانه حدود 1000 تن پسماند جمع‌آوری و وارد کارخانه می‌شود. از 30 سال پیش خطوطی طراحی شده بود که دیگر کارایی لازم را نداشت و نیاز به بهسازی داشت. در کنار نوسازی خطوط قدیم، برنامه‌ریزی کردیم تا بتوانیم فرایند و تکنولوژی جدیدی را در انتهای خطوط پردازش اعمال کنیم تا تبدیل پسماند به مواد، انرژی و کاهش دفن ضایعات انجام شود. برای این منظور دو خط با تکنولوژی جدید طراحی شد که هرکدام با ظرفیت حدود ۲۵۰ تن، قدرت انعطاف و پردازش پسماند را ۵۰۰ تن در روز افزایش می‌دهد. محمدی با اشاره به اینکه نوسازی خطوط قدیم و اجرای دوخط جدید، کیفیت و خلوص مواد آلی را بسیار افزایش داده است، خاطرنشان کرد: در طراحی این خطوط از جدیدترین تجهیزات و طراحی‌ها استفاده شده و این کار کاملا به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود. خطوط از طریق سیستم کنترل‌کننده مرکزی کنترل می‌شود و خالص‌شدن مواد بازیافتی زیادتری در این مسیر خواهیم داشت. همچنین با توجه به شرایط سخت و محیط آلوده، تلاش کردیم در طراحی جدید، محیطی کاملا بهداشتی برای کارگران خطوط پردازش ایجاد کنیم. در روش جدید حضور کارگران کیفی‌تر و با آسیب کمتری است. بنا به گفته او، طراحی خطوط جدید توسط متخصصان سازمان مدیریت پسماند انجام شده و دانش فنی و بومی در مدیریت پسماند افزایش یافته و به‌روز شده است.

تولید بیوگاز و انرژی از پسماند

راه‌اندازی و بهره‌برداری از دستگاه پایلوت هاضم بی‌هوازی برای تولید بیوگاز با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد تومان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های زیست‌محیطی است که در سازمان مدیریت پسماند اجرا شده است. مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه در روش هوازی، پسماند حاصل از مواد ارگانیک در فضای باز تبدیل به کود می‌شود، بیان کرد: این روش پیامدهایی مثل آلودگی زیست‌محیطی، تولید شیرابه، تولید گازهای گلخانه‌ای، آلودگی خاک و بوی بسیار نامطبوع دارد؛ اما در روش بی‌هوازی چون تبدیل مواد به کود در فضای بسته انجام می‌شود، تبعات ناشی از روش قبلی مدیریت می‌شود. ورود شیرابه به خاک در این روش وجود ندارد، گازهای گلخانه‌ای کاهش پیدا کرده و کود با کیفیت‌تری در این روش به دست می‌آید. محمدی با تأکید بر اینکه در این روش، بیوگاز می‌تواند به انرژی و برق تبدیل شود، افزود: این دانش بومی دستاورد بزرگی است که در مجموعه به‌دست‌آمده و این روش برای اولین بار برای پسماند استفاده شده و اولین تجربه در کشور است. این اقدام برای اجرای فرایندهای زیست‌محیطی انجام شده و بسیار مهم است. او ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک سازمان مدیریت پسماند با نتایج حاصل از این دستگاه پایلوت و مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی شاهد افتتاح فاز صنعتی پردازش بی‌هوازی پسماند به این روش باشد.

عدم نفوذ شیرابه به خاک

بهره‌برداری از کانال‌های انتقال شیرابه و لاگن‌های تبخیری، یکی دیگر از پروژه‌هایی است که سازمان مدیریت پسماند قرار است در اردیبهشت آن را بهره‌برداری کند. این پروژه با هزینه‌ای بالغ بر 2 میلیارد تومان به اجرا درآمده است. بنا به گفته مدیرعامل سازمان مــدیــریـــت پــسمــانـــد شــهـرداری اصفهان، روزانه بین ۱۰ تا ۳۰ هزار مترمکعب شیرابه در کارخانه کود آلی تولید می‌شود که با اجرای این پروژه دیگر شاهد نفوذ شیرابه به خاک نخواهیم بود. محمدی معتقد است: شیرابه زیاد، یکی از معضلات کارخانه‌های تولیدی کود آلی است که این شیرابه ازعناصر خطرناکی تشکیل شده است. cod که در شیرابه است 120 هزار ppm دارد، درحالی‌که نورم مناسب آن نباید بیش از 2 هزار ppm باشد. ورود این شیرابه با این خصوصیات به خاک، بسیار مضر و باعث آلودگی شدید خاک می‌شود. او یکی از رسالت‌های مهم سازمان مدیریت پسماند را مدیریت این شیرابه‌ها دانست که با تکمیل سیستم کامل کانال‌های بتنی و انتقال شیرابه به لاگن‌های تبخیری این مشکل حل می‌شود. طول کانال‌های انتقال شیرابه ۷۰۰ متر و ظرفیت لاگون‌ها 12 هزار مترمکعب است کــه شیرابه‌ها در مسیرهای تعریف‌شده از سمــت کانال‌های بتنی به لاگون‌های تبخیــری کارخانه منتقل می‌شود. کـانــال‌هــا با پوششی ایزولاسیون و غیرقابل‌نفوذ شیرابه را به محل لاگون‌ها منتقل می‌کند که تبخیر شده و وارد خاک نمی‌شود. محمدی، حل مشکل شیرابه را از وظایف ذاتی و علاقه سازمان مدیریت پسماند دانست و اظهار کرد: تلاش می‌کنیم در کنار این موضوع، به تکنولوژی تصفیه شیرابه در کنار روش تبخیری دست پیدا کنیم که شیرابه را به مواد غیرمضر تبدیل کنیم. او در ادامه با اشاره به سامان‌دهی و توسعه سایت‌های توده‌ریزی که با هدف بهبود فرایندهای کارخانه پردازش پسماند، افزایش راندمان تولید کود، توسعه دانش فنی و مدیریت شیرابه راه‌اندازی شده است، گفت: این سایت با هزینه‌ای بالغ بر 3 میلیارد تومان و به مساحت 9 هکتار ایجاد شده است که برای آن خاک‌ریزی به میزان 34 هزار مترمکعب انجام شده تا نفوذپذیری شیرابه به خاک را به صفر برساند. پروژه سایت توده‌ریزی، فراوری کود و موضوع‌های زیست‌محیطی را مدیریت می‌کند و در کاهش بو بسیار مؤثر است.

 سامان‌دهی پسماندهای ساختمانی

سیستم سامان‌دهی مدیریت یکپارچه پسماندهای ساختمانی، یکی دیگر از پروژه‌هایی است که در سازمان مدیریت پسماند به بهره‌برداری خواهد رسید. محمدی در خصوص اجرای این پروژه گفت: روزانه ۷ هزار تن پسماند ساختمانی در اصفهان تولید می‌شود که در حال حاضر و در بهترین حالت در حدود ۴ هزار تن به سایت‌های مجاز منتقل می‌شود و بر بقیه پسماندهای ساختمانی، نظارتی وجود ندارد و در نقاط دیگر تخلیه می‌شود که تبعات زیست‌محیطی دارد و برای شهر اصفهان معضل ایجاد کرده است. بنا به گفته محمدی، با راه‌اندازی این سامانه، تمام خودروهای حمل این پسماندها شناسایی و ردیابی می‌شوند. در این سامانه فرایند بارگیری، حمل و تخلیه پسماند ساختمانی توسط خودروها قابل رصد است. در این روش هیچ خودرویی نمی‌تواند نخاله‌ها را در مکان‌هایی غیر از مکان‌های در نظر گرفته شده، تخلیه کند و امکان شناسایی خودروهای متخلف وجود دارد. او تصریح کرد: مطالعاتی برای فرایند بازیافت این نوع از پسماندها انجام شده و پیمانکار سرمایه‌گذار برای این موضوع به‌صورت جدی وجود دارد که سازمان در برنامه‌های آینده در این زمینه ورود می‌کند.

پردازش ضایعات زباله به مشتقات نفتی

مدیرعامل ســازمــان مـدیــریــت پــسمـاند شهرداری اصفهان در ادامه با اشاره به برخی از پروژه‌های سازمان مدیریت پسماند که قرار است تا یک ماه آینده به بهره‌برداری برسد، اظهار کرد: احداث و بهره‌برداری از فاز اول واحد پیرولیز به ظرفیت 10 تن در روز، یکی از برنامه‌ها و پروژه‌های مهمی است که در آینده برای اولین بار در اصفهان افتتاح و اجرا می‌شود. در این تکنولوژی، ضایعات زباله‌ها بر پایه نفتی، به مشتقات نفتی و احتمالا گازوئیل تبدیل خواهد شد. این شیوه علاوه بر ارزش‌افزوده زیادی که دارد ما را به سمت حرکت به سوی دفن صفر زباله در اصفهان رهنمون می‌کند.

مکانیزاسیون سیستم آمار و اطلاعات پسماند

اجرای سیــستــم مکـانیزه ثبت اطلاعات آماری پسماند یکی دیگــر از دستاوردهای سازمان مدیریت پسماند است که در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید. اطلاعات چهار مرکز تولید آمار سازمان مدیریت پسماند، به‌صورت مکانیزه به یکدیگر وصل خواهند شد. این سیستم قابلیت راسـتـی‌آزمــایــی بدون دخالت انسان و جمع‌آوری کل فرایند آمار را دارد. اثرات این روش تسریع در گــزارش‌دهی به مدیران، ثبت سوابق آمـــاری سازمان پسماند، به‌روزرسانی آمـــار و کاهش خطاهای انسانی است. بــنــا به گــفـتــه مدیرعامل سازمان پسمانـــد شهــرداری اصفهان، یکی از بــازوهــــای مدیریتی دسترسی به آمار دقیق و قابل‌اعتماد است که مدیریت سازمان پسماند با اجرای این پروژه به آن دسترسی خواهد داشت.