• شنبه 24 شهریور 1397 15:0137

سرنوشت زباله‌هاي شهر

سرنوشت زباله‌هاي شهر

به گزارش خبرنگار ايمنا، همه نيازهاي يك انسان از خوراك و پوشاك گرفته تا درمان، خريد و تفريح همگي پسماندهايي را به محيط اطراف اضافه مي‌كند. اين پسماندها غالبا بدبو، آلوده و حتي عفوني است، بنابراين بايد به سرعت از محل زندگي دور شود. بديهي است هرچه تعداد نفرات ساكن در شهر بيشتر باشد، مقدار زباله‌ها نيز بيشتر خواهد بود و براي دفع، نيازمند برنامه‌ريزي دقيق و منسجم‌تري است.

به گزارش خبرنگار ايمنا، همه نيازهاي يك انسان از خوراك و پوشاك گرفته تا درمان، خريد و تفريح همگي پسماندهايي را به محيط اطراف اضافه مي‌كند. اين پسماندها غالبا بدبو، آلوده و حتي عفوني است، بنابراين بايد به سرعت از محل زندگي دور شود. بديهي است هرچه تعداد نفرات ساكن در شهر بيشتر باشد، مقدار زباله‌ها نيز بيشتر خواهد بود و براي دفع، نيازمند برنامه‌ريزي دقيق و منسجم‌تري است.
برخي از اين پسماندها براي محيط زيست خطراتي در پي دارد. چنان‌چه برنامه‌اي براي دفن يا بازيافت آن وجود نداشته باشد، موجب آلودگي محيط زيست شده و در نهايت آسيب خود را به همان مصرف‌كنندگان يعني انسان‌ها وارد مي‌كند، بنابراين چگونگي جمع‌آوري و دفن پسماندهاي شهري يكي از دغدغه‌هاي اساسي مديريت شهري در كلان شهرها محسوب مي‌شود. اينكه پسماندهاي خشك و تر پس از تفكيك به كجا مي‌رود، موضوعي است كه اگر نسبت به جمع آوري پسماندها از سطح شهر مهم‌تر نباشد، كم اهميت‌تر نخواهد بود. 
توليد روزانه ۱۰۰۰ تن پسماند در شهر اصفهان:
علي دهنوي، مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان در اين باره به ايمنا گفت: ميزان توليد پسماند شهر اصفهان در روزهاي مختلف متفاوت است، شهروندان اصفهاني به طور ميانگين روزانه در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تن پسماند توليد مي‌كنند كه تا حد امكان بازيافت و باقي‌مانده آن دفن مي‌شود.
وي با بيان اينكه لزوم توجه به مؤلفه‌هاي زيست محيطي و بهداشتي براي دفع پسماند بسيار حائز اهميت است، ادامه داد: پسماندها پس از جمع‌آوري و انتقال به كارخانه كود آلي به وسيله سرندهاي موجود در كارخانه جداسازي شده و به دو دسته پسماندهاي خشك و تر تقسيم مي شود؛ پسماندهاي تر پس از تفكيك به سبب داشتن مواد آلي براي تهيه كود كمپوست جهت استفاده در فضاي سبز شهري و زمين‌هاي كشاورزي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان اضافه‌كرد: پردازش پسماند شهر اصفهان در كارخانه كود آلي انجام مي‌شود كه از اين ميزان حدود ۶۰۰ تن پسماند تر و ۴۰۰ تن ضايعات است كه پسماند تر به كود كمپوست تبديل مي‌شود.
دهنوي تاكيد كرد: درصد بالايي از پسماندهاي خشك شامل مواد پلاستيكي است كه در صورت داشتن تكنولوژي به روز مي‌توان از آن براي توليد انرژي استفاده كرد، اما به دليل گران بودن اين تكنولوژي‌ها، متأسفانه در حال حاضر اين‌گونه پسماندها در منطقه سگزي دفن مي شود، اگر تكنولوژي توليد انرژي از پسماند خشك به كار گرفته شود مي‌توان به داشتن ارزش افزوده ضايعات و حفاظت از محيط زيست بيشتر اميدوار بود.
وي ادامه داد: دفن اين پسماندهاي غيربيولوژيك كه سال‌ها در طبيعت باقي مي‌ماند، براي محيط زيست خطراتي در پي خواهد داشت از اين رو تيم كارشناسي اين سازمان تلاش خود را براي دفن بهداشتي اين پسماندها انجام مي‌دهد در اين راستا در محل دفن از خاك رس براي پوشش و نيز نفوذناپذير كردن محل دفن استفاده مي شود، اين نفوذناپذيري مانع از لانه گزيني حشرات، جوندگان و پرندگان و انتشار آلودگي مي شود، با اين وجود بايد به سمت استفاده از تكنولوژي‌هاي جايگزين جهت دفع اين نوع از پسماندها رفت.
مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان به مزاياي جداسازي مواد بازيافتي در مبدا اشاره و تصريح كرد: جداسازي مواد بازيافتي در مبداء باعث استفاده كمتر از منابع طبيعي، ايجاد اشتغال و كمك به رشد اقتصاد شهر مي شود، در اين راستا نياز به برنامه هاي وسيع آموزشي، اجراي قوانين و زيرساخت‌هاي لازم براي جداسازي در مبداء است كه همكاري و مساعدت شهروندان را مي‌طلبد.
تفكيك زباله در مبدأ؛ گامي در جهت ارتقاء مديريت پسماند
سجاد رستمي، ناظر عالي اداره خدمات شهري شهرداري اصفهان درباره نحوه جمع‌آوري و انتقال پسماندها گفت: آگاهي  شهروندان در زمينه چگونگي تفكيك زباله‌ها در مبدا بسيار اهميت دارد، زباله‌هاي تر به طور طبيعي حاوي مايعاتي است كه ايجاد شيرابه مي‌كند. شيرابه نيز بدبو و آلوده است، بنابراين شهروندان و به خصوص بانوان خانه‌دار بايد تفكيك از مبدا را رعايت كنند.
وي ادامه داد: ۳۰ نفر از كاركنان اين سازمان در مناطق مختلف شهر اصفهان، مسئوليت آموزش نحوه درست جمع آوري پسماند به شهروندان را بر عهده دارند.
ناظر عالي اداره خدمات شهري شهرداري اصفهان توصيه كرد: بهتر است شهروندان پوسته‌ها و پسماندهاي ميوه و سبزيجات را در فضاي باز قرار دهند تا خشك شود؛ سپس در سطل زباله جمع آوري كنند، علاوه بر آن دفع چايي نيز بايد بعد از آبكشي انجام بگيرد، رعايت اين نكات تا حد زيادي از ميزان توليد شيرابه كم مي‌كند، اما در نهايت زباله‌ها مقداري شيرابه توليد مي‌كند، اما مديريت اين شيرابه از زمان جمع آوري تا انتقال به سكوهاي تخليه بسيار مهم است.
رستمي از معاينه فني روزانه و ماهيانه خودروهاي حمل زباله خبر داد و افزود: كيسه‌هاي زباله بعد از انتقال به خودرو حمل پسماند پرس مي‌شود تا شيرابه موجود در آن از طريق لوله‌اي به مخزن منتقل شود، برخي اوقات شيرابه‌ها درمخزن يا درزهاي آن رسوب مي‌كند كه نيازمند تعويض واشر و معاينه فني است.
وي همچنين توجه شهروندان به ساعات جمع‌آوري پسماندها را از ديگر موارد قابل توجه دانست و از تصويب لايحه‌اي در شوراي شهر اصفهان خبر داد و گفت: بر اساس اين مصوبه همه واحدهاي تجاري، صنفي و واحدهاي مسكوني بالاي چهار واحد موظف هستند سطل زباله‌اي را براي قرار دادن پسماندهاي روزانه خود داشته باشند، بر اين اساس به ساكنان اين واحدها اعلام مي شود كه مخزن مورد نياز براي جمع‌آوري زباله‌هاي واحد مسكوني خود را خريداري و آن را در جاي مناسب قرار دهند. اين مخزن بايد در داخل محوطه خود ساختمان مثل پاركينگ و حياط مجتمع قرار بگيرد. سپس در ساعات مقرر اين سطل را به بيرون از ساختمان منتقل كنند تا در زمان بعدي اين تخليه صورت بگيرد.
ناظرعالي اداره خدمات شهري شهرداري اصفهان خاطرنشان كرد: گذاشتن مخازن زباله در جلو در مجتمع يا اطراف آن ممنوع است و در صورت مشاهده يا اطلاع ساكنان، مأموران شهرداري برخورد لازم را انجام مي‌دهند، در غير اين صورت ساكنان و حتي افراد رهگذر زباله‌هاي خود را با فرض اينكه اين سطل در مكان عمومي قرار داد و مختص آنان است در هر ساعت از شبانه روز در داخل اين مخزن‌ها قرار مي دهند، اين كار موجب پرشدگي مخزن، آلودگي محيط اطراف و نارضايتي ساكنان آن منطقه مي‌شود.
زباله هايي كه در بيمارستان ها يا مراكز درمان هسته‌اي توليد مي شود همانند سرنج، گاز و پنبه‌هاي آلوده به خون يا بافت و اعضاي انساني عفوني، ناقل بيماري و يا داراي تشعشعات خطرناك است. اين زباله ها بايد به وسيله كارگران آموزش ديده و تحت نظارت دقيق سازمان‌هاي مرتبط جمع آوري و دفع شود.
رستمي در اين باره نيز به ايمنا گفت: سازمان نظام پزشكي مسئوليت جمع آوري پسماندها و تحويل آن به سكوها را بر  عهده دارند، اين كار بر مبناي انعقاد قرارداد با پيمانكار مورد تاييد هر دو سازمان انجام مي‌گيرد و ناظران حوزه خدمات شهري بر روند انتقال اين پسماندها نظارت مي‌كنند.
وي اضافه كرد: شهروندان كلان‌شهر اصفهان با دارا بودن بيشتر از دو و نيم ميليون نفر جمعيت روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تن پسماند توليد مي‌كنند. ميزان توليد پسماند و البته برنامه‌ريزي براي جمع آوري آن در مناطق مختلف شهر اصفهان متفاوت است. پسماند توليد شده بستگي به ميزان جمعيت، تراكم آن و همچنين فرهنگ قالب در هر منطقه دارد.
ناظرعالي اداره خدمات شهري شهرداري اصفهان با بيان اينكه بايد سازماندهي مناسبي براي انتقال اين پسماندها به خارج از محل سكونت شهروندان وجود داشته باشد، گفت: ۷۵ عدد زباله جمع كن ايسوزو براي شب، ۲۱ خودرو ميني پك ايسوزو، تعداد ۲۹ زباله جمع كن نيسان و ۲۲ زباله كش ايسوز پيشرو براي جمع آوري زباله‌هاي سطح شهر مورد استفاده قرار مي‌گيرد، البته از زباله‌كش‌هاي ايسوزو پيشرو علاوه بر شب ساعاتي نيز در روز براي حمل زباله‌ها استفاده مي شود. ضايعات حاصل از فضاي سبز نيز به وسيله ۵۱ خودرو ايسوزو و نخاله‌هاي ساختماني نيز با ۱۵ عدد خودرو ايسوزو از سطح شهر جمع آوري مي شود، البته ماشين آلات و تجهيزات براي انتقال پسماند تر و خشك متفاوت است.
رستمي افزود: ۳۴۳ كارگر وظيفه جمع آوري پسماندها را با استفاده از اين خودروها دارند كه از اين تعداد ۲۹۰ كارگر با استفاده از خودروهاي جمع آوري زباله و ۵۳ نفر بر روي خودروهاي روباز جهت جمع‌آوري پسماندهاي تر در حال خدمت رساني به شهروندان اصفهاني هستند.
وي ادامه داد: پس از جمع آوري مقصد بعدي زباله‌ها سكوهاي سه‌گانه شهر اصفهان است. سكو شماره يك در منطقه ۱۴و شمال شهر اصفهان قرار دارد و سكو شماره دو در منطقه چهار و شرق اصفهان و سكو شماره سه در منطقه شش اصفهان واقع شده است. 
ناظر عالي اداره خدمات شهري شهرداري اصفهان با بيان اينكه جمع‌آوري و انتقال پسماندهاي هر منطقه به يك پيمانكار واگذار شده است، گفت: پسماندهاي خشك و تر در هر منطقه به وسيله نيروها و خودروهاي متفاوت از ۱۵ منطقه و تحت نظارت ۱۱ پيمانكار جمع‌آوري و به سه سكو اشاره شده، منتقل مي‌شود، سپس اين زباله‌ها با تريلر به كارخانه منتقل و تفكيك زباله‌ها انجام مي‌شود.
رستمي در خصوص جمع آوري پسماندهاي خشك گفت: با افرادي كه به صورت غيرمجاز اقدام به جمع‌آوري پسماندهاي خشك مي‌كنند، برخورد مي‌شود، زيرا اين پسماندها به صورت غيراصولي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، اما پسماند خشكي كه از سوي شهرداري جمع آوري مي‌شود به مركز پردازش منتقل و تحت نظارت معاونت خدمات شهري و مديريت پسماند بازيافت مي‌شود.
به گزارش ايمنا، مديريت پسماند شهري به خصوص در كلان شهرها نيازمند برنامه‌ريزي‌هاي منظم و مبتني بر اصول بهداشتي است. ساكنان شهر، ناظران، برنامه‌ريزان و مسئولان همگي بايد در جهت ارتقاء كيفيت جمع‌آوري و دفن پسماندهاي شهري تلاش كنند تا محيطي بهداشتي به دور از آلودگي همراه با سيمايي دلنشين مهمان شهر شود.