• چهارشنبه 08 آبان 1398 13:0409

انبارهای غیرمجاز زباله گردهای اصفهان در نوبت دریافت حکم قضایی است

انبارهای غیرمجاز زباله گردهای اصفهان در نوبت دریافت حکم قضایی است

اصفهان- معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: زباله گردها عموماً انبارهای غیرمجاز را برای نگهداری پسماندهای خشک اجاره می کنند که این انبارها در نوبت دریافت حکم قضایی است.

محمد منوچهری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به علل بروز پدیده زباله گردی در سطح شهر اظهار داشت: عدم مشارکت برخی از شهروندان و واحدهای تجاری با طرح تفکیک از مبدأ و همکاری نکردن با ایستگاه ها یا خودروهای مجاز جمع آوری سبب می شود تا افراد غیرمجاز دسترسی بیشتری به پسماندهای خشک داشته باشند و در فرآیند غیرمجاز با عنوان زباله گردی، این پسماندها را جمع آوری کنند.

وی در خصوص روند فعالیت زباله گردان و آسیب های ناشی از این فعالیت ها، ابراز داشت: این افراد عموماً انبارهای غیرمجاز را برای نگهداری و ذخیره سازی پسماندهای خشک اجاره می کنند و در فرآیندی غیربهداشتی و محیطی آلوده اقدام به جداسازی پسماندهای خشک کرده و آنها را برای تبدیل به کارگاه های غیرمجاز، تحویل می دهند.

احکام قضایی در انتظار زباله گردها

معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در خصوص نحوه برخورد شهرداری با این اقدام غیرمجاز بیان داشت: شهرداری طی حکمی که از سوی دادستان محترم اصفهان صادر شده، می تواند با افرادی که اقدام به جمع آوری پسماند خشک می کنند، برخورد کند اما انبارهای غیرمجاز نیاز به دریافت احکام جداگانه برای برخورد قانونی دارند که در این زمینه هم پس از شناسایی انبارها و اخطارهای قانونی و حکم دادستانی اقدام به پلمپ صورت می شود.

همکاری مردم با زباله گردها

وی نقش برخی شهروندان در همکاری با عوامل غیر مجاز را در این زمینه موثر دانسته و تاکید داشت: اگر چه برخی افراد غیرمجاز پسماندهای خشک را با قیمت بالاتری خریداری می کنند و یا برخی شهروندان به بهانه پایین بودن قیمت از همکاری با ایستگاه ها یا خودروهای جمع آوری خودداری می کنند، اما باید دانست که پیمانکارانی که به صورت مجاز، رسمی و بهداشتی در این زمینه فعالیت می کنند ناچار به پرداخت هزینه هایی مانند حقوق پرسنل، بیمه و مالیات و غیره هستند.

منوچهری تاکید کرد: به همین دلیل این افراد نمی توانند این اقلام را مانند دوره گردی که هیچ هزینه ای بر عهده نداشته و عملیات تفکیک و بازیافت را به طور کاملا غیر بهداشتی انجام می دهد، با قیمت بالا خریداری کند بنابراین شهروندان باید در این زمینه رویکردی زیست محیطی و بهداشتی را برای خود و آیندگان در نظر داشته باشند و با افزایش مشارکت در تفکیک از مبدأ، زمینه بهبود فرهنگ بازیافت و جلوگیری از آسیب های زیست محیطی را فراهم کنند.

پیمانکاران غیرمجاززباله گردی مجوز فعالیت ندارند

وی در خصوص راهکارهای مناسب برای سازماندهی زباله گردان و حذف تدریجی این پدیده از سطح شهر، اضافه کرد: افرادی که به طور غیر مجاز در این حوزه فعال هستند، باید بدانند که این روند به لحاظ قانونی و همچنین زیست محیطی صحیح نبوده و برای ادامه فعالیت می توانند در زمینه تفکیک به مجتمع پردازش پسماند خشک مراجعه کرده و در این حوزه مشغول شوند.

معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان بیان داشت: امکان دیگری که وجود دارد این است که با دریافت کد و بنر به عنوان خودروهای جمع آوری پسماند خشک شب فعالیت کنند و بار خود را به مرکز پردازش تحویل دهند تا علاوه بر آن که فعالیتشان وجهه قانونی پیدا کند تا از تبدیل غیر بهداشتی پسماندهای خشک به مواردی دیگر جلوگیری شود.