• سه شنبه 11 تیر 1398 16:3515

تصویب نرخ محصولات سازمان مدیریت پسماند+جدول

نرخ‌گذاری محصولات سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان توسط اعضای شورای شهر به تصویب رسید.

 

 گزارش خبرنگار ایمنا نرخ‌های پیشنهادی محصولات سازمان مدیریت پسماند شهرداری که به تایید کمیسیون بهداشت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان رسیده بود برای تصویب نهایی در هشتاد و سومین جلسه علنی شورای شهر مطرح شد

این افزایش قیمت‌ها درحالی اعمال می‌شود که بعضی از اقلام ارائه شده توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان به‌ویژه کودها از سال ۹۴ افزایش نداشته و برخی دیگر نیز پیشتر دارای هیچ مصوبه‌ای نبودند و نرخ گذاری آن‌ها در لایحه جدید اضافه شده است

در نهایت این نرخ‌گذاری‌ها به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر رسید؛ نرخ‌هایی که به گفته حسین امیری، معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان سعی شده با تعامل کشاورزان -که مشتری ۷۰ درصد از این کودهای تولیدی هستند- قیمت گذاری شود

گفتنی است اصفهان تنها کلانشهر کشور است که کودهای تولیدی آن توسط سازمان مدیریت پسماند در پایان سال به‌طور کامل به فروش می‌رسد

https://www.imna.ir/d/2019/07/01/4/1580032.jpg

تصویب وام ۳۰ میلیارد تومانی سازمان عمران

همچنین با تصویب شورای اسلامی شهر، سازمان عمران شهرداری اصفهان مجاز به دریافت ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از بانک شهر شد

کمبود نقدینگی در این سازمان باعث شد تا برای متوقف نشدن پروژه‌های در دست اجرا در زمینه خرید مواد اولیه و تجهیزات این وام مطالبه شود

این تسهیلات که با سود ۱۸ درصد است، پس از گذشت شش ماه باید یکجا توسط سازمان عمران شهرداری پرداخت شود

 

  • دوشنبه 03 تیر 1398 12:1810

اصفهان در اجرای طرح‌های مدیریت پسماند پیشتاز است

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: اصفهان همواره در اجرای طرح‌های مدیریت پسماند در میان کلانشهرها پیشتاز است و برای نخستین بار در کشور در شهر اصفهان طرح تهیه و توزیع جعبه‌های ایمن برای جداسازی اقلام خطرناک اجرایی شد

به گزارش ایمنا، حسین امیری در جلسه کنترل پروژه‌های معاونت خدمات شهری اظهار کرد: امروزه تولید انواع پسماند امری اجتناب ناپذیر است و بی‌توجهی به این موضوع می‌تواند تأثیر زیادی در تخریب محیط زیست داشته باشد.

وی افزود: افزایش جمعیت شهری و صنعتی شدن باعث افزایش نرخ تولید پسماند و به تبع آن افزایش نگرانی‌ها در مورد حفظ محیط زیست شده است و یکی از راه حل‌های داشتن محیط زیست مطلوب شهری، توجه به مدیریت پسماند است تا بتوان از طریق آن خطرات مربوط به سلامتی انسان‌ها و آسیب‌های زیست محیطی را کاهش داد.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه روزانه حدود ۱۰۰۰ تن پسماند شهری در شهر اصفهان جمع آوری می شود، خاطرنشان کرد: میزان گازهای گلخانه‌ای ارتباط مستقیمی با گرم شدن کره زمین دارند و باید از طریق مدیریت صحیح پسماند به عنوان یکی از راه‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تلاش کرد.

وی جداسازی اقلام خطرناک را از زباله‌های شهری ضروری دانست و تأکید کرد: شهروندان باید باطری‌ها، ضایعات الکتریکی، تیغ و سایر اقلام خطرناک را جدا کنند و به هیچ وجه داخل سطل زباله نیندازند.

امیری با بیان اینکه اصفهان همواره به عنوان یکی از کلانشهرها در اجرای طرح‌های مدیریت پسماند پیشتاز است، خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در کشور در شهر اصفهان طرح تهیه و توزیع جعبه‌های ایمن برای جداسازی اقلام خطرناک اجرایی شد.

وی افزود: پس از انجام آزمایشی توزیع جعبه‌های ایمن در منطقه سه شهرداری اصفهان، نتایج و تحلیل‌های این اقدام بسیار راضی کننده بود و ادامه طرح توجیه داشت در نتیجه این جعبه ها به همراه دفترچه‌های آموزشی به طور فراگیر در مدارس توزیع شدند.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: دلیل توزیع جبعه‌های ایمن در مدارس این بود که بایستی از کودکی نکات لازم پیرامون حفظ محیط زیست به کودکان آموزش داده شود تا در آنها نهادینه شود. همچنین آن‌ها می‌توانند این آموزه‌ها را به والدین خود انتقال دهند تا علاوه بر حفظ محیط زیست سلامتی شهروندان نیز به خطر نیفتد.

وی با اشاره به مزایای تفکیک اقلام خطرناک در بهبود کیفیت کود کمپوست اظهار کرد: با روش جداسازی اقلام خطرناک، کود کمپوست تولید شده کیفیت بالاتری خواهد داشت و چون این کود در پارک‌ها و فضای سبز شهری استفاده می‌شود در سطح سلامت شهروندان تأثیر مستقیم دارد.

امیری افزود: جدا نکردن اقلام خطرناک توسط شهروندان برای مأموران جمع آوری پسماند و فرآیند تولید کود هم خطراتی به دنبال دارد که با یک تفکیک ساده در منازل می‌توان از این خطرات جلوگیری کرد.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: همشهریان بایستی اقلام خطرناک را در جعبه ایمن قرار دهند و پس از پر شدن به ایستگاه‌های بازیافت تحویل دهند و جعبه ایمن دیگری دریافت کنند و پیامدها و عواقب تفکیک نکردن اقلام خطرناک از زباله را کاهش دهند

  • پنجشنبه 30 خرداد 1398 17:1302

آغاز فاز سوم عملیات اجرایی احداث خطوط جدید پردازش

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از آغاز عملیات اجرایی ساخت تجهیزات خطوط پردازش جدید در کارخانه پردازش پسماند و تولید کود آلی شهرداری اصفهان خبر داد

مجید قاسمی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: احداث خطوط جدید پردازش پسماند جزو پروژه‌های کلان سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان است که اجرای آن در چهار فاز از اواسط سال گذشته کلید خورده است.

وی افزود: فاز نخست این پروژه، اجرای مقدمات و پیش نیازهای لازم برای آغاز فاز اجرایی شامل دمونتاژ خطوط قدیمی و اجرای زیرساخت‌های عمرانی لازم بوده  است و در فاز دوم نیز عملیات طراحی در حوزه‌های تجهیزات مکانیکی و برق و نیازمندی‌های عمرانی و تاسیساتی تعریف شده است. این فاز حدود ۸۰ در صد پیشرفت فیزیکی داشته است .

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به جزییات فاز سوم این پروژه، اضافه کرد: بر اساس طراحی‌های انجام شده فاز سوم پروژه شامل عملیات ساخت تجهیزات مورد نیاز خطوط است و از اوایل خردادماه آغاز شده است و پیش بینی می‌شود تا مهرماه سال جاری پایان یابد .

قاسمی تصریح کرد: در مرحله نخست این فاز، پس از عملیات طراحی سرندهای دوار، انجام تشریفات انتخاب پیمانکار در دستور کار قرار گرفته است تا ساخت سرندهای دوار برای استفاده در خطوط پردازش و خط پالایش کود آغاز شود و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا اوایل شهریور ماه با بودجه‌ای در حدود ۱۵ میلیارد ریال کار ساخت آن‌ها به پایان می‌رسد .

وی افزود: در حال حاضر نیز کار طراحی تجهیزات اسلت کانوایر ، سرند بالستیک، کیسه بازکن و نوارهای نقاله خطوط در حال اتمام است و بلافاصله بعد از خاتمه عملیات طراحی کار ساخت آن‌ها آغاز می‌شود.

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان اضافه کرد: در فاز چهار طرح که فاز نهایی است، پس از ساخت تجهیزات و آماده سازی زیرساخت‌های لازم، عملیات نصب تجهیزات، اجرای شبکه برق رسانی و نهایتاً راه اندازی اولیه و نهایی خطوط در دستور کار قرار می‌گیرد.

  • یکشنبه 26 اسفند 1397 21:3309

ساخت دستگاه سرند بالستیک با دانش ملی

معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: در راستای احداث و بروز رسانی خطوط پردازش پسماند و به منظور جداسازی و تفکیک بهتر پسماندها در فرآیند پردازش از فناوری دستگاه سرند بالستیک استفاده خواهد شد

فرشاد مستأجران در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: در راستای احداث و بروز رسانی خطوط پردازش پسماند در تحقیقات و برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده، استفاده از دستگاه سرند بالستیک که امروزه در فرآیند پردازش پسماند در جهان کاربرد دارد در دستور کار سازمان مدیریت پسماند شهردای اصفهان قرار گرفت.
وی در مورد جزییات عملکرد این دستگاه توضیح داد: این سرند وظیفه جداسازی مواد سه بعدی همچون بطری‌های پت و شیشه‌ای، قوطی‌های آلومینیومی و همچنین اقلام دو بعدی نظیر انواع پلاستیک، نایلون، کاغذ و مواد ریز را بر عهده دارد.
معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان ادامه داد: با استفاده از سرند بالستیک بازده جداسازی مواد با ارزش بازیافتی به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد که این امر منجر به سودآوری اقتصادی و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه‌های ملی می‌شود؛ با جداسازی مواد ارگانیک از طریق سرند بالستیک این بخش از پسماندها که موجب آلودگی زیادی در محیط می‌شود در ضایعات خطوط پردازش پسماند کاهش یافته و مواد دو بعدی جدا شده هم منبع مناسبی برای بازگشت به چرخه تولید انرژی" یا تولید سوخت جایگزین" می‌شود.
مستاجران در خصوص راهکار تهیه این دستگاه تصریح کرد: شرکت‌های تولید کننده این تجهیز تنها در خارج از کشور بوده و در حال حاضر دستگاه نمونه داخلی ندارد، اما از آنجا که نیاز به این دستگاه در صنعت پسماند و بازیافت کشور احساس می‌شود، در راستای خودکفایی، ارتقاء تولید داخلی و جلوگیری از خروج ارز از کشور، سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان اقدام به برگزاری مناقصه جهت شناسایی و همکاری با شرکت‌های ماشین سازی توانمند جهت طراحی و ساخت دستگاه سرند بالستیک با ظرفیت ۱۰۰ مترمکعب در ساعت در داخل کشور کرده، بنابراین امکان شروع همکاری با شرکت‌های خصوصی داخلی جهت طراحی و ساخت دستگاه این سرند فراهم شده و هم اکنون فراخوان مناقصه طراحی و ساخت این سرند در حال انجام است.

  • دوشنبه 08 بهمن 1397 17:2552

اصفهان؛ پایلوت نصب مخازن زیرزمینی هوشمند پسماند

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: مخازن زیر زمینی هوشمند پسماند در شهر اصفهان نصب شد.

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهارکرد: نخستین مخزن زیرزمینی هوشمند با هزینه‌ای افزون بر ۳۰۰ میلیون ریال به صورت پایلوت در منطقه ۴ شهر نصب و مورد استفاده شهروندان قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: مخازن زیر زمینی هوشمند پسماند در شهر اصفهان نصب شد.

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهارکرد: نخستین مخزن زیرزمینی هوشمند با هزینه‌ای افزون بر ۳۰۰ میلیون ریال به صورت پایلوت در منطقه ۴ شهر نصب و مورد استفاده شهروندان قرار گرفته است.

وی با اشاره به جزییات این مخازن، افزود: این مخازن دارای دو سطل ۵۰۰ لیتری مخصوص پسماند هستند که به صورت هوشمند و توسط سنسورهای چشمی عمل می‌کنند، به این ترتیب که هنگام ورود پسماند و با تشخیص سنسور، درب مخزن برای ورود پسماند باز می‌شود، اما هنگام پُرشدن مخازن، توسط سنسورهای موجود در سطل داخل مخزن، فرمان تکمیل گنجایش مخزن صادر شده و درب مخزن دیگر باز نمی‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در مورد فرآیند کار این مخازن، اضافه کرد: مخازن زیرزمینی برای استقرار در زیر زمین طراحی شده‌اند و هیچ فردی نمی‌تواند پسماندی را از داخل مخزن خارج کند، بلکه پسماندها تنها از طریق خودروهای مکانیزه، قابل خروج هستند.

دهنوی اظهار کرد: گسترش طرح استقرار این مخازن در سطح مناطق مختلف شهر اصفهان، از اهداف مهم سازمان مدیریت پسماند است و تا پایان امسال و سال آینده این طرح در مناطق دیگر شهر اصفهان به اجرا در خواهد آمد.

  • شنبه 15 دی 1397 21:2330

طراحی و ساخت خطوط پردازش جدید کارخانه پسماند اصفهان

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، علی دهنوی مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان  گفت: در اصفهان روزانه هزار تن پسماند شهری تولید می شود که بعد از جمع آوری مورد پردازش و تفکیک قرار می گیرند.وی افزود: حدود ٦۰۰ تن از زباله های شهری قابل برگشت به طبیعت می باشد که ازآن ها برای تولید کود کمپوست استفاده می کنند .

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به بخش غیر قابل استفاده ی پسمانده های روزانه ی شهری گفت: میزان ٤۰۰ تن از پسماندهای روزانه شهری شامل زباله های پلاستیکی، نایلون و ... می باشد که قابل بازیافت نیستند.دهنوی ، هدف سازمان مدیریت پسماند را در ابتدا کاهش دفن پسماند و بعد برگرداندن آن ها به چرخه ی طبیعت دانست و به تعدادی از طرح های مهم سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان اشاره کرد.

طراحی و ساخت خطوط پردازش جدید سازمان

وی با اشاره به تاریخچه ی کارخانه پسماند اصفهان گفت: تاسیس این کارخانه به سال ١٣٦۰ بر می گردد و از زمان تاسیس آن تا به الان با توجه به تلاش ها و همفکری های به عمل آمده شاهد پیشرفت های زیادی در راستای تامیین تجهیزات و به روز رسانی دستگاه های این کارخانه بوده ایم.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان افزود: تاسیس ٢خط جدید پردازش پسماند یکی از دیگر طرح های مهم این کارخانه است که حدود ٨ میلیارد تومان هزینه برای آن برآورد شده است .وی گفت: پیش نیاز طرح ی تاسیس  خطوط پردازش جدید عملیات عمرانی است که برای هرکدام از خطوط پردازش پسماند حدود ١ و نیم میلیارد تومان هزینه برآورد شده است که این طرح عمرانی از هفته ی آینده مورد برسی و اجرا قرار خواهد گرفت.

طراحی و احداث تاسیسات انتقال و تصفیه شیرابه

دهنوی با اشاره به میزان تولید شیرابه ی پسماندها گفت : بیش از ٦٥ درصد پسماندها، شیرابه تولید می کنند و به طور متوسط روزانه ٤۰ متر مکعب شیرابه در راستای تولید کود کمپوست در محل کارخانه تولید می شود.وی با اشاره به طراحی واحداث تاسیسات انتقال و تصفیه شیرابه در کارخانه پسماند اصفهان افزود: شیرابه ها برای سلامت و بقای محیط زیست خطرناک است و به همین خاطر سازمان پسماند شهرداری اصفهان در نظر دارد تا با یک طراحی ویژه این شیرابه ها را تصفیه کند  و برای آن ها حدود ١ تا ١ونیم میلیارد هزینه در نظر گرفته شده است.

ساماندهی لندفیل سایت پسماند شرق

دهنوی با اشاره به ساماندهی لندفیل پسماندها افزود: در راستای ساماندهی لندفیل(حوضچه های عایق بندی شده)، در سایت پسماند شرق طرح هایی چون احداث لندفیل مناسب بهبود یافته، رس کوبی کف لندفیل با هدف نفوذ ناپذیری شیرابه، شیب بندی کف لندفیل با هدف جمع آوری شیرابه، مخزن جمع آوری شیرابه و سلول بندی محل دفن شیرابه ها درنظر گرفته شده است.

طرح های در دست اقدام

وی با اشاره طرح های در دست اقدام این سازمان گفت: استحصال هیدروکربن صادراتی از ضایعات خطوط پردازشی پسماند به روش پیرولیز یکی از طرح های مهم این سازمان است.

احداث پسماند سوز بیمارستانی

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت:متوسط پسماندهای عفونی اصفهان روزانه ١٥ تن است و مناسبت ترین روش برای امحا کامل زباله های عفونی سوزاندن آن ها می باشد.

دهنوی افزودامحا زباله های عفونی از وظایف سازمان پسماند نمی باشد اما این سازمان اقداماتی را در نظر گرفته است و هدف اصلی سازمان استقرار یک واحد زباله سوز کوره دوار با ٢ محفظه ی احتراق است.

وی با اشاره به واحد زباله سوز گفت : با ٢ محفظه ی احتراق، امکان رسیدن به دمای بالای ١٢۰۰ درجه سلسیوس برای امحا کامل فراهم است و از فیلترهای تعبیه شده و تجهیزات دیگر برای تصفیه گاز ها وذرات استفاده می شود.

بازیافت پسماند ساختمانی

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان افزودپسماندهای ساختمانی یکی دیگر از معضلاتی است که سازمان مدیریت پسماند برای بازیافت آن ها برنامه های را در نظر گرفته که نیازمند پژوهش و اقدامتی در این زمینه است.

دهنوی با اشاره به بررسی ها و اقدامات مورد نیاز این طرح گفت : از جمله اقدامت برای اجرای این طرح بررسی ویژگی های فیزیکی و مکانیکی پسماندهای ساختمانی، تمرکز بر پسماندهای بتنی، تدوین آیین نامه و استانداردهای مربوطه و تاسیس زیر ساخت های مورد نیاز جهت استقرار سیستم بازیافت پسماندهای ساختمانی است.

طرح تولید و توزیع جعبه های ایمن جهت جمع اوری پسماندهای ویژه خانگی

وی با اشاره به پسماندهای ویژه ی خانگی افزود : در راستای ارتقا سلامت و بهداشت عمومی جامعه و افزایش کیفی کود کمپوست طرح تولید و توزیع جعبه های ایمن جهت جمع اوری پسماندهای ویژه خانگی به صورت آزمایشی در حال انجام است.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: برای پسماندهای ویژه ی خانگی از جمله، تیغ و اشیای دیگر تیز و برنده جعبه های یکبارمصرفی طراح شده که در اختیار شهروندان قرار می گیرد تا زباله های ویژه ی خانگی را تفکیک و از دیگر پسماندها جداسازی کنند.

دهنوی با اشاره به مراحل اجرایی این طرح گفت: اجرای طرح شامل مراحل طراحی، انتخاب پیمانکار، عقد قرارداد، خرید، تحویل، توزیع، و برآورد آماری است.

وی افزود: برای این طرح ٤ میلیارد تومان هزینه برآورد شده است و پیش بینی می شود که تا ٣ ماه آینده جعبه های ایمن در نیمی از شهر توزیع شود.

راه اندازی و تجهیز پردیس زیست محیطی

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: به منظور آگاهی بخشی، آموزش و ترویج فرهنگ مدیریت پسماند و بازیافت پردیس زیست محیطی اصفهان راه اندازی و تجهیز می شود.

دهنوی افزود:هدف از راه اندازی پردیس زیست محیطی اصفهان ارتقا دانش آموزان به سفیران محیط زیست در خانواده و جامعه با هدف جلب و مشارکت سمن ها و رسیدن به اهداف توسعه پایدار شهری است.

وی یکی دیگر از اهداف این طرح افزایش همکاری مشترک شهروندان و شهرداری در انجام فعالیت های پیش روی سازمان است.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در پایان گفت: بودجه سال ٩٧ نزدیک به ٣٣ میلیارد تومان است و برای سال آینده بودجه ای بالغ بر ٥٦ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که شهرداری اصفهان ١٦ میلیارد تومان از این مبلغ را متقبل شده است.

  • دوشنبه 07 آبان 1397 16:0442

برگزاري چهارمين جلسه كميته اجرايي مديريت پسماند هاي ساختماني

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت پسماند چهارمين جلسه كميته اجرايي پسماندهاي ساختماني، روز چهارشنبه دوم آبان ماه در محل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان برگزار گرديد. در ابتداي جلسه جناب آقاي دكتر دهنوي رييس كميته اجرايي پسماندهاي ساختماني پس از مرور صحبتهاي جلسات گذشته به بيان دستور جلسه اين هفته پرداختند.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت پسماند چهارمين جلسه كميته اجرايي پسماندهاي ساختماني، روز چهارشنبه دوم آبان ماه در محل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان برگزار گرديد. در ابتداي جلسه جناب آقاي دكتر دهنوي رييس كميته اجرايي پسماندهاي ساختماني پس از مرور صحبتهاي جلسات گذشته به بيان دستور جلسه اين هفته پرداختند. ايشان همچنين ضمن تاكيد بر ورود به مبحث بازيافت به مذاكرات اوليه براي خريد سيستم بازيافت پسماندهاي ساختماني اشاره داشتند. در ادامه جناب آقاي مهندس حشمت نژاد عضو كميته اجرايي پسماندهاي ساختماني پيرامون فرايندهاي موجود در شهرداري اصفهان در زمينه مديريت پسماند هاي ساختماني و گنجاندن فرمول محاسبه احجام پسماندها گزارشي ارايه كردند همچنين جناب آقاي مهندس خردمند كارشناس سازمان مديريت حمل و نقل بار درون شهري گزارشي را پيرامون عملكرد اين سازمان و فرايند هاي موجود در زمينه هاي ساماندهي و مديريت پيمانكاران و خودروهاي فعال در زمينه پسماندهاي ساختماني ارايه نمودند. در ادامه جلسه هر يك از حضار به بيان نقطه نظرات خود پيرامون فرايند هاي موجود و فرايندهاي پيشنهادي پرداختند.
IMG_7744_resize.JPG
IMG_7740_resize.JPG
IMG_7743_resize.JPG
IMG_7738_resize.JPG
  • پنجشنبه 03 آبان 1397 16:0310

حضور كارشناسان سازمان مديريت پسماند در نشست هم انديشي كنترل آلودگي هاي مراكز دفع و دفن پسماندهاي عادي

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت پسماند، نشست هم انديشي در خصوص موضوعات كنترل آلودگي هاي مراكز دفع و دفن پسماندهاي عادي و آماده سازي زيرساخت هاي تبديل پسماند به انرژي با دعوت سازمان شهرداريها و دهياري هاي كشور و با همكاري و ميزباني سازمان مديريت پسماند شهرداري تهران و با حضور كارشناسان اين سازمان در تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت پسماند، نشست هم انديشي در خصوص موضوعات كنترل آلودگي هاي مراكز دفع و دفن پسماندهاي عادي و آماده سازي زيرساخت هاي تبديل پسماند به انرژي با دعوت سازمان شهرداريها و دهياري هاي كشور و با همكاري و ميزباني سازمان مديريت پسماند شهرداري تهران و با حضور كارشناسان اين سازمان در تهران برگزار شد.
در اين نشست  كه با حضور سازمانهاي مديريت پسماند كلانشهرهاي كشور در تهران برگزار گرديد، كارشناسان سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان نيز به ارايه گزارشي از اقدامات و راهكارهاي زيست محيطي خود در زمينه كنترل آلودگي سايت هاي دفن و  مذاكره با آژانس JICA در اين جلسه پرداختند.
  • پنجشنبه 03 آبان 1397 15:2017

اولين نشست كميته تخصصي مديريت پسماند كلانشهر هاي كشور در مشهد برگزار شد

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان ; اولين نشست كميته تخصصي مديريت پسماند كلانشهر هاي كشور روز پنجشنبه ۲۶ مهر ماه به ميزباني سازمان مديريت پسماند شهرداري مشهد در شهر مشهد برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان ; اولين نشست كميته تخصصي مديريت پسماند كلانشهر هاي كشور روز پنجشنبه ۲۶ مهر ماه به ميزباني سازمان مديريت پسماند شهرداري مشهد در شهر مشهد برگزار گرديد. در اين نشست ; مديران عامل سازمانهاي مديريت ; ۱۵ كلانشهر ايران از جمله تهران، تبريز، اصفهان، شيراز، كرج، اراك، قم، رشت، اهواز، اروميه، كرمانشاه، همدان، زاهدان، كرمان و مشهد و آقاي دكتر راضي سرپرست دفتر هماهنگي خدمات شهري سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور حضور داشتند در خصوص مسائل و مشكلات و راهكارهاي مديريت پسماند كشور بحث و تبادل نظر شد.

20181018_091447.jpg
  • شنبه 24 شهریور 1397 15:0137

سرنوشت زباله‌هاي شهر

به گزارش خبرنگار ايمنا، همه نيازهاي يك انسان از خوراك و پوشاك گرفته تا درمان، خريد و تفريح همگي پسماندهايي را به محيط اطراف اضافه مي‌كند. اين پسماندها غالبا بدبو، آلوده و حتي عفوني است، بنابراين بايد به سرعت از محل زندگي دور شود. بديهي است هرچه تعداد نفرات ساكن در شهر بيشتر باشد، مقدار زباله‌ها نيز بيشتر خواهد بود و براي دفع، نيازمند برنامه‌ريزي دقيق و منسجم‌تري است.

به گزارش خبرنگار ايمنا، همه نيازهاي يك انسان از خوراك و پوشاك گرفته تا درمان، خريد و تفريح همگي پسماندهايي را به محيط اطراف اضافه مي‌كند. اين پسماندها غالبا بدبو، آلوده و حتي عفوني است، بنابراين بايد به سرعت از محل زندگي دور شود. بديهي است هرچه تعداد نفرات ساكن در شهر بيشتر باشد، مقدار زباله‌ها نيز بيشتر خواهد بود و براي دفع، نيازمند برنامه‌ريزي دقيق و منسجم‌تري است.
برخي از اين پسماندها براي محيط زيست خطراتي در پي دارد. چنان‌چه برنامه‌اي براي دفن يا بازيافت آن وجود نداشته باشد، موجب آلودگي محيط زيست شده و در نهايت آسيب خود را به همان مصرف‌كنندگان يعني انسان‌ها وارد مي‌كند، بنابراين چگونگي جمع‌آوري و دفن پسماندهاي شهري يكي از دغدغه‌هاي اساسي مديريت شهري در كلان شهرها محسوب مي‌شود. اينكه پسماندهاي خشك و تر پس از تفكيك به كجا مي‌رود، موضوعي است كه اگر نسبت به جمع آوري پسماندها از سطح شهر مهم‌تر نباشد، كم اهميت‌تر نخواهد بود. 
توليد روزانه ۱۰۰۰ تن پسماند در شهر اصفهان:
علي دهنوي، مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان در اين باره به ايمنا گفت: ميزان توليد پسماند شهر اصفهان در روزهاي مختلف متفاوت است، شهروندان اصفهاني به طور ميانگين روزانه در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تن پسماند توليد مي‌كنند كه تا حد امكان بازيافت و باقي‌مانده آن دفن مي‌شود.
وي با بيان اينكه لزوم توجه به مؤلفه‌هاي زيست محيطي و بهداشتي براي دفع پسماند بسيار حائز اهميت است، ادامه داد: پسماندها پس از جمع‌آوري و انتقال به كارخانه كود آلي به وسيله سرندهاي موجود در كارخانه جداسازي شده و به دو دسته پسماندهاي خشك و تر تقسيم مي شود؛ پسماندهاي تر پس از تفكيك به سبب داشتن مواد آلي براي تهيه كود كمپوست جهت استفاده در فضاي سبز شهري و زمين‌هاي كشاورزي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان اضافه‌كرد: پردازش پسماند شهر اصفهان در كارخانه كود آلي انجام مي‌شود كه از اين ميزان حدود ۶۰۰ تن پسماند تر و ۴۰۰ تن ضايعات است كه پسماند تر به كود كمپوست تبديل مي‌شود.
دهنوي تاكيد كرد: درصد بالايي از پسماندهاي خشك شامل مواد پلاستيكي است كه در صورت داشتن تكنولوژي به روز مي‌توان از آن براي توليد انرژي استفاده كرد، اما به دليل گران بودن اين تكنولوژي‌ها، متأسفانه در حال حاضر اين‌گونه پسماندها در منطقه سگزي دفن مي شود، اگر تكنولوژي توليد انرژي از پسماند خشك به كار گرفته شود مي‌توان به داشتن ارزش افزوده ضايعات و حفاظت از محيط زيست بيشتر اميدوار بود.
وي ادامه داد: دفن اين پسماندهاي غيربيولوژيك كه سال‌ها در طبيعت باقي مي‌ماند، براي محيط زيست خطراتي در پي خواهد داشت از اين رو تيم كارشناسي اين سازمان تلاش خود را براي دفن بهداشتي اين پسماندها انجام مي‌دهد در اين راستا در محل دفن از خاك رس براي پوشش و نيز نفوذناپذير كردن محل دفن استفاده مي شود، اين نفوذناپذيري مانع از لانه گزيني حشرات، جوندگان و پرندگان و انتشار آلودگي مي شود، با اين وجود بايد به سمت استفاده از تكنولوژي‌هاي جايگزين جهت دفع اين نوع از پسماندها رفت.
مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان به مزاياي جداسازي مواد بازيافتي در مبدا اشاره و تصريح كرد: جداسازي مواد بازيافتي در مبداء باعث استفاده كمتر از منابع طبيعي، ايجاد اشتغال و كمك به رشد اقتصاد شهر مي شود، در اين راستا نياز به برنامه هاي وسيع آموزشي، اجراي قوانين و زيرساخت‌هاي لازم براي جداسازي در مبداء است كه همكاري و مساعدت شهروندان را مي‌طلبد.
تفكيك زباله در مبدأ؛ گامي در جهت ارتقاء مديريت پسماند
سجاد رستمي، ناظر عالي اداره خدمات شهري شهرداري اصفهان درباره نحوه جمع‌آوري و انتقال پسماندها گفت: آگاهي  شهروندان در زمينه چگونگي تفكيك زباله‌ها در مبدا بسيار اهميت دارد، زباله‌هاي تر به طور طبيعي حاوي مايعاتي است كه ايجاد شيرابه مي‌كند. شيرابه نيز بدبو و آلوده است، بنابراين شهروندان و به خصوص بانوان خانه‌دار بايد تفكيك از مبدا را رعايت كنند.
وي ادامه داد: ۳۰ نفر از كاركنان اين سازمان در مناطق مختلف شهر اصفهان، مسئوليت آموزش نحوه درست جمع آوري پسماند به شهروندان را بر عهده دارند.
ناظر عالي اداره خدمات شهري شهرداري اصفهان توصيه كرد: بهتر است شهروندان پوسته‌ها و پسماندهاي ميوه و سبزيجات را در فضاي باز قرار دهند تا خشك شود؛ سپس در سطل زباله جمع آوري كنند، علاوه بر آن دفع چايي نيز بايد بعد از آبكشي انجام بگيرد، رعايت اين نكات تا حد زيادي از ميزان توليد شيرابه كم مي‌كند، اما در نهايت زباله‌ها مقداري شيرابه توليد مي‌كند، اما مديريت اين شيرابه از زمان جمع آوري تا انتقال به سكوهاي تخليه بسيار مهم است.
رستمي از معاينه فني روزانه و ماهيانه خودروهاي حمل زباله خبر داد و افزود: كيسه‌هاي زباله بعد از انتقال به خودرو حمل پسماند پرس مي‌شود تا شيرابه موجود در آن از طريق لوله‌اي به مخزن منتقل شود، برخي اوقات شيرابه‌ها درمخزن يا درزهاي آن رسوب مي‌كند كه نيازمند تعويض واشر و معاينه فني است.
وي همچنين توجه شهروندان به ساعات جمع‌آوري پسماندها را از ديگر موارد قابل توجه دانست و از تصويب لايحه‌اي در شوراي شهر اصفهان خبر داد و گفت: بر اساس اين مصوبه همه واحدهاي تجاري، صنفي و واحدهاي مسكوني بالاي چهار واحد موظف هستند سطل زباله‌اي را براي قرار دادن پسماندهاي روزانه خود داشته باشند، بر اين اساس به ساكنان اين واحدها اعلام مي شود كه مخزن مورد نياز براي جمع‌آوري زباله‌هاي واحد مسكوني خود را خريداري و آن را در جاي مناسب قرار دهند. اين مخزن بايد در داخل محوطه خود ساختمان مثل پاركينگ و حياط مجتمع قرار بگيرد. سپس در ساعات مقرر اين سطل را به بيرون از ساختمان منتقل كنند تا در زمان بعدي اين تخليه صورت بگيرد.
ناظرعالي اداره خدمات شهري شهرداري اصفهان خاطرنشان كرد: گذاشتن مخازن زباله در جلو در مجتمع يا اطراف آن ممنوع است و در صورت مشاهده يا اطلاع ساكنان، مأموران شهرداري برخورد لازم را انجام مي‌دهند، در غير اين صورت ساكنان و حتي افراد رهگذر زباله‌هاي خود را با فرض اينكه اين سطل در مكان عمومي قرار داد و مختص آنان است در هر ساعت از شبانه روز در داخل اين مخزن‌ها قرار مي دهند، اين كار موجب پرشدگي مخزن، آلودگي محيط اطراف و نارضايتي ساكنان آن منطقه مي‌شود.
زباله هايي كه در بيمارستان ها يا مراكز درمان هسته‌اي توليد مي شود همانند سرنج، گاز و پنبه‌هاي آلوده به خون يا بافت و اعضاي انساني عفوني، ناقل بيماري و يا داراي تشعشعات خطرناك است. اين زباله ها بايد به وسيله كارگران آموزش ديده و تحت نظارت دقيق سازمان‌هاي مرتبط جمع آوري و دفع شود.
رستمي در اين باره نيز به ايمنا گفت: سازمان نظام پزشكي مسئوليت جمع آوري پسماندها و تحويل آن به سكوها را بر  عهده دارند، اين كار بر مبناي انعقاد قرارداد با پيمانكار مورد تاييد هر دو سازمان انجام مي‌گيرد و ناظران حوزه خدمات شهري بر روند انتقال اين پسماندها نظارت مي‌كنند.
وي اضافه كرد: شهروندان كلان‌شهر اصفهان با دارا بودن بيشتر از دو و نيم ميليون نفر جمعيت روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تن پسماند توليد مي‌كنند. ميزان توليد پسماند و البته برنامه‌ريزي براي جمع آوري آن در مناطق مختلف شهر اصفهان متفاوت است. پسماند توليد شده بستگي به ميزان جمعيت، تراكم آن و همچنين فرهنگ قالب در هر منطقه دارد.
ناظرعالي اداره خدمات شهري شهرداري اصفهان با بيان اينكه بايد سازماندهي مناسبي براي انتقال اين پسماندها به خارج از محل سكونت شهروندان وجود داشته باشد، گفت: ۷۵ عدد زباله جمع كن ايسوزو براي شب، ۲۱ خودرو ميني پك ايسوزو، تعداد ۲۹ زباله جمع كن نيسان و ۲۲ زباله كش ايسوز پيشرو براي جمع آوري زباله‌هاي سطح شهر مورد استفاده قرار مي‌گيرد، البته از زباله‌كش‌هاي ايسوزو پيشرو علاوه بر شب ساعاتي نيز در روز براي حمل زباله‌ها استفاده مي شود. ضايعات حاصل از فضاي سبز نيز به وسيله ۵۱ خودرو ايسوزو و نخاله‌هاي ساختماني نيز با ۱۵ عدد خودرو ايسوزو از سطح شهر جمع آوري مي شود، البته ماشين آلات و تجهيزات براي انتقال پسماند تر و خشك متفاوت است.
رستمي افزود: ۳۴۳ كارگر وظيفه جمع آوري پسماندها را با استفاده از اين خودروها دارند كه از اين تعداد ۲۹۰ كارگر با استفاده از خودروهاي جمع آوري زباله و ۵۳ نفر بر روي خودروهاي روباز جهت جمع‌آوري پسماندهاي تر در حال خدمت رساني به شهروندان اصفهاني هستند.
وي ادامه داد: پس از جمع آوري مقصد بعدي زباله‌ها سكوهاي سه‌گانه شهر اصفهان است. سكو شماره يك در منطقه ۱۴و شمال شهر اصفهان قرار دارد و سكو شماره دو در منطقه چهار و شرق اصفهان و سكو شماره سه در منطقه شش اصفهان واقع شده است. 
ناظر عالي اداره خدمات شهري شهرداري اصفهان با بيان اينكه جمع‌آوري و انتقال پسماندهاي هر منطقه به يك پيمانكار واگذار شده است، گفت: پسماندهاي خشك و تر در هر منطقه به وسيله نيروها و خودروهاي متفاوت از ۱۵ منطقه و تحت نظارت ۱۱ پيمانكار جمع‌آوري و به سه سكو اشاره شده، منتقل مي‌شود، سپس اين زباله‌ها با تريلر به كارخانه منتقل و تفكيك زباله‌ها انجام مي‌شود.
رستمي در خصوص جمع آوري پسماندهاي خشك گفت: با افرادي كه به صورت غيرمجاز اقدام به جمع‌آوري پسماندهاي خشك مي‌كنند، برخورد مي‌شود، زيرا اين پسماندها به صورت غيراصولي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، اما پسماند خشكي كه از سوي شهرداري جمع آوري مي‌شود به مركز پردازش منتقل و تحت نظارت معاونت خدمات شهري و مديريت پسماند بازيافت مي‌شود.
به گزارش ايمنا، مديريت پسماند شهري به خصوص در كلان شهرها نيازمند برنامه‌ريزي‌هاي منظم و مبتني بر اصول بهداشتي است. ساكنان شهر، ناظران، برنامه‌ريزان و مسئولان همگي بايد در جهت ارتقاء كيفيت جمع‌آوري و دفن پسماندهاي شهري تلاش كنند تا محيطي بهداشتي به دور از آلودگي همراه با سيمايي دلنشين مهمان شهر شود.

صفحه‌ها