@import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.base.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.base-rtl.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.menus.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.menus-rtl.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.messages.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.messages-rtl.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.theme.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.theme-rtl.css");
  • یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 12:5513

شیرابه پسماندها مدیریت می‌شود

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: با توجه به آلودگی آلی چند صد برابری شیرابه پسماندها نسبت به فاضلاب خانگی، مدیریت این مایع خطرناک به منظور جلوگیری از نفوذ به منابع آبی زیرزمینی و خاک در دستور کار قرار گرفته است.

علی دهنوی در گفت وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه قانون، خواست مردم، پرداخت هزینه و مسئولیت اجتماعی از ارکان مهم حفاظت از محیط زیست و افزایش سطح سلامت جامعه است، اظهار کرد: مسئولیت اجتماعی در ارتباط فرد با جامعه و مسئولیت حقوقی و سازمانی او معنا پیدا می‌کند.

وی با اشاره به ارتباط نزدیک همه نهادها با محیط زیست و سلامت افزود: چنانچه هر فرد نقش خود در جایگاه فردی و حقوقی را به درستی ایفا کند، نتایج بهتری برای سازمان و جامعه به دست می‌آید.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان بی‌توجهی به محیط زیست را ناشی از نبود آموزش و آگاهی دانست و عنوان کرد: روزانه حدود یک هزار تن پسماند در شهر اصفهان تولید می شود، سرانه تولید پسماند هر شهروند اصفهانی در حدود ۶۵۰ گرم است.

وی ادامه داد: پسماند تولید شده خطراتی دارد، اما خطرات این پسماند با آموزش صحیح کاهش پیدا می‌کند.

دهنوی با اشاره به فعالیت‌های سازمان پسماند در راستای تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی گفت: با توجه به آلودگی آلی چند صد برابری شیرابه پسماندها نسبت به فاضلاب خانگی، مدیریت این مایع خطرناک به منظور جلوگیری از نفوذ به منابع آبی زیرزمینی و خاک در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: اجرای پروژه‌هایی از قبیل احداث لاگون‌های تبخیری شیرابه و ساماندهی لندفیل شرق اصفهان شامل سلول بندی، مخزن گذاری و رس کوبی برای جلوگیری از نفوذ شیرابه و کنترل این مایع خطرناک در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به دیگر پروژه‌های این سازمان در حوزه آموزش و فرهنگ‌سازی خاطرنشان کرد: راه اندازی نخستین فرهنگ‌سرای زیست محیطی کشور، تهیه و توزیع بیش از ۱۰ هزار کارتن پلاست ویژه پسماندهای خشک، تهیه و توزیع جعبه‌های ایمن پسماند ویژه پسماندهای خطرناک خانگی برای ۴۰۰ هزار خانواده اصفهانی و خلق کارکتری برای استفاده در آموزش‌های مدیریت پسماند از جمله اقداماتی بوده که در راستای جلب مشارکت شهروندان انجام شده است.

 وی تاکید کرد: انتظار می‌رود وضعیت پسماندها در شهر اصفهان در سال‌های آینده وضعیت بهتری داشته باشد.

  • یکشنبه 12 اسفند 1397 23:0343

در سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان کلید می‌خورد؛ جلوگیری از نفوذ شیرآبه به منابع زیرزمینی

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: روزانه بیش از یک هزار تن پسماند شهری به کارخانه پردازش پسماند و تولید کود آلی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان وارد می‌شود که بخش عمده پسماندهای شهری را مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیکی از جمله باقیمانده مواد غذایی تشکیل می‌دهد که منشأ اصلی تولید شیرابه است.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: روزانه بیش از یک هزار تن پسماند شهری به کارخانه پردازش پسماند و تولید کود آلی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان وارد می‌شود.

فرشاد مستأجران در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: بخش عمده پسماندهای شهری را مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیکی از جمله باقیمانده مواد غذایی تشکیل می‌دهد که منشأ اصلی تولید شیرابه است بر همین اساس روزانه حدود ۴۰ تا ۵۰ مترمکعب شیرابه بر اثر پردازش پسماند در بخش‌های مختلف کارخانه تولید و در کانال‌های شیرابه جاری می‌شود.

وی با تأکید بر اهمیت جلوگیری از نفوذ این شیرابه‌ها به آبهای زیرزمینی و لزوم حفظ سلامت خاک افزود: به همین دلیل پروژه احداث لاگون‌های تبخیری شیرابه در دستور کار سال جاری سازمان قرار گرفته است؛ لاگون فضای بزرگ مستطیل شکلی است که عایق گذاری شده تا شیرابه ها به زمین نفوذ پیدا نکند؛ فاز طراحی آن‌ها در نیمه دوم سال جاری آغاز شده و هم اکنون در مراحل پایانی قرار دارد.

 معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در خصوص جزییات فنی این پروژه تصریح کرد: با توجه به مطالعات انجام شده در مورد اهمیت استفاده از لایه گذاری مناسب برای هر لاگون، استفاده از ژئوممبران و ژئوتکستایل و دو لایه خاک رس کوبیده شده به عنوان مباحث اجرایی پوشش لاگون‌ها مد نظر قرار گرفته استمستأجران در خصوص بازه زمانی و مکانی اجرای پروژه نیز توضیح داد: این طرح در محل کارخانه پردازش مواد و تولید کود آلی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان کلید می‌خورد و عملیات احداث نخستین لاگون تا پایان سال جاری آغاز خواهد شد.

وی هزینه احداث هر لاگون را حدود چهار میلیارد ریال برآورد کرد و ادامه داد: احداث نخستین لاگون به ابعاد ۳۰ در ۹۰ متر، حداقل به مدت سه ماه طول خواهد کشید.وی در خصوص پیامدهای مثبت این طرح نیز تصریح کرد: از جمله آثار مثبت اجرای این طرح می‌توان به کاهش ورود شیرابه به زمین، جلوگیری از آلودگی سفره‌های آب زیرزمینی و کاهش هزینه‌های تصفیه و پاکسازی خاک اشاره کرد؛ در فاز نخست این طرح جلوگیری از نفوذ شیرابه به زمین در دستور کار بوده است و در فاز بعدی ضمن بررسی روش‌های تصفیه تلاش خواهد شد بازیافت آب از شیرابه انجام شود.