• پنجشنبه 30 خرداد 1398 17:1302

آغاز فاز سوم عملیات اجرایی احداث خطوط جدید پردازش

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از آغاز عملیات اجرایی ساخت تجهیزات خطوط پردازش جدید در کارخانه پردازش پسماند و تولید کود آلی شهرداری اصفهان خبر داد

مجید قاسمی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: احداث خطوط جدید پردازش پسماند جزو پروژه‌های کلان سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان است که اجرای آن در چهار فاز از اواسط سال گذشته کلید خورده است.

وی افزود: فاز نخست این پروژه، اجرای مقدمات و پیش نیازهای لازم برای آغاز فاز اجرایی شامل دمونتاژ خطوط قدیمی و اجرای زیرساخت‌های عمرانی لازم بوده  است و در فاز دوم نیز عملیات طراحی در حوزه‌های تجهیزات مکانیکی و برق و نیازمندی‌های عمرانی و تاسیساتی تعریف شده است. این فاز حدود ۸۰ در صد پیشرفت فیزیکی داشته است .

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به جزییات فاز سوم این پروژه، اضافه کرد: بر اساس طراحی‌های انجام شده فاز سوم پروژه شامل عملیات ساخت تجهیزات مورد نیاز خطوط است و از اوایل خردادماه آغاز شده است و پیش بینی می‌شود تا مهرماه سال جاری پایان یابد .

قاسمی تصریح کرد: در مرحله نخست این فاز، پس از عملیات طراحی سرندهای دوار، انجام تشریفات انتخاب پیمانکار در دستور کار قرار گرفته است تا ساخت سرندهای دوار برای استفاده در خطوط پردازش و خط پالایش کود آغاز شود و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا اوایل شهریور ماه با بودجه‌ای در حدود ۱۵ میلیارد ریال کار ساخت آن‌ها به پایان می‌رسد .

وی افزود: در حال حاضر نیز کار طراحی تجهیزات اسلت کانوایر ، سرند بالستیک، کیسه بازکن و نوارهای نقاله خطوط در حال اتمام است و بلافاصله بعد از خاتمه عملیات طراحی کار ساخت آن‌ها آغاز می‌شود.

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان اضافه کرد: در فاز چهار طرح که فاز نهایی است، پس از ساخت تجهیزات و آماده سازی زیرساخت‌های لازم، عملیات نصب تجهیزات، اجرای شبکه برق رسانی و نهایتاً راه اندازی اولیه و نهایی خطوط در دستور کار قرار می‌گیرد.

  • سه شنبه 28 خرداد 1398 16:5120

حفظ محیط زیست مصداق عینی عمل به مسئولیت اجتماعی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با بیان اینکه باید احساس مسئولیت فردی و اجتماعی در مقابل محیط زیست را جدی بگیریم، گفت: پروژه‌هایی با رویکرد عمل به مسئولیت اجتماعی تعریف شده که از آن جمله می­‌توان به تأسیس لاگون­‌های تبخیری شیرابه اشاره کرد.

به گزارش ایمنا، علی دهنوی در جمع متصدیان ایستگاه­‌های بازیافت سطح شهر با اشاره به اهمیت وظیفه شناسی و مسئولیت‌پذیری در مقوله حفظ محیط زیست اظهار کرد: از جمله مصادیق مهم در زمینه عمل به مسئولیت اجتماعی، آلوده نکردن محیط زیست، حفظ بهداشت و سلامت مردم و حفاظت از محیط زیست است که باید مورد توجه عموم و به طور ویژه متصدیان ایستگاه‌­های بازیافت قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه اقدامات و پروژه‌­های این سازمان در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی است، افزود: روزانه حدود هزار تن پسماند به کارخانه پردازش پسماند و تولید کود آلی منتقل می‌­شود که سازمان مدیریت پسماند برای مدیریت اصولی بخش‌­های مختلف این پسماندها تلاش می­‌کند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با بیان اینکه باید احساس مسئولیت فردی و اجتماعی در مقابل محیط زیست را جدی بگیریم، اضافه کرد: پروژه‌هایی با رویکرد عمل به مسئولیت اجتماعی تعریف شده است که از آن جمله می­‌توان به تأسیس لاگون­‌های تبخیری شیرابه برای مدیریت این مایع سمی و جلوگیری از نفوذ آن به خاک و منابع آبی، اشاره کرد.

وی تصریح کرد: افزون بر این، پروژه پیرولیز که فرآیند تبدیل پسماند به ترکیبات نفتی و با تأکید بر کاهش دفن پسماند طراحی شده است، مراحل ابتدایی خود را سپری می‌کند و در صورت اجرا می­‌تواند اصفهان را در تراز کشورهای پیشرفته­‌ای که از این تکنولوژی استفاده می‌­کنند، قرار دهد.

به گفته دهنوی، علاوه بر راه‌­اندازی لندفیل پزشکی، احداث زباله سوز بیمارستانی برای مدیریت اصولی و بهداشتی پسماندهای پزشکی در دستور کار این سازمان قرار دارد تا از انتشار و دفن پسماندهای عفونی در محیط زیست جلوگیری شود.

  • شنبه 25 خرداد 1398 16:2050

نصب سومین مخزن زیرزمینی هوشمند در دانشگاه صنعتی اصفهان

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: سومین مخزن زیرزمینی هوشمند پسماند در دانشگاه صنعتی اصفهان جانمایی و عملیات نصب آن آغاز شد.

علی دهنوی در گفت وگو با خبرنگارایمنا اظهار کرد: در راستای اجرای طرح نصب مخازن زیرزمینی هوشمند پسماند در مناطق مختلف شهر اصفهان و با هدف فرهنگ‌سازی و افزایش سطح بهداشت، سومین مخزن هوشمند در دانشگاه صنعتی اصفهان جانمایی و عملیات نصب آن آغاز شد.

وی افزود: مخازن زیرزمینی هوشمند، ۱۱۰۰ لیتر گنجایش دارد و دارای دو محفظه جداگانه برای جمع آوری پسماندهای تر و خشک است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به اجرای این طرح در دانشگاه صنعتی، گفت: با توجه به زمینه‌سازی و رایزنی برای انعقاد تفاهم­نامه این سازمان با دانشگاه صنعتی اصفهان در زمینه مدیریت و جمع آوری پسماندها، همچنین تلاش برای دستیابی به هدف ایجاد دانشگاه سبز و آغاز فرهنگ‌سازی در خصوص مدیریت پسماند از مراکز آموزشی از جمله دانشگاه‌­ها، عملیات نصب سومین مخزن هوشمند در دانشگاه صنعتی آغاز شده است تا مقدمه‌ه­ای برای تجهیز دانشگاه‌­ها به زیرساخت‌­های زیست محیطی باشد.

دهنوی با بیان اینکه جمعیت بالای جامعه دانشجویی تولید پسماند را در این محیط علمی افزایش می­‌دهد، خاطرنشان کرد: اجرای چنین طرح‌هایی موجب مدیریت بخش زیادی از پسماندها در دانشگاه شده و زمینه را برای نهادینه‌سازی فرهنگ‌ مدیریت و جمع‌آوری پسماند فراهم می‌کند.

وی موفقیت این گونه طرح‌­ها را در گرو همکاری عموم مردم دانست و عنوان کرد: تولید و نصب هر مخزن حدود ۳۵میلیون تومان هزینه دارد، بنابراین برای جلوگیری از هدررفتن این سرمایه، کمک به تحقق اهداف مورد انتظار در زمینه مدیریت صحیح پسماندها، تفکیک پسماندهای تر و خشک و بهبود وضعیت زیست محیطی، مشارکت و حمایت شهروندان ضروری است.

  • چهارشنبه 22 خرداد 1398 18:2254

«گلریزان کاغذ» به نفع طبیعت

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از برگزاری ویژه برنامه‌های آموزنده در زمینه مدیریت پسماند به مناسبت هفته محیط زیست خبر داد.

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: جشن گلریزان کاغذ به نفع طبیعت با هدف ترویج رفتارهای صحیح زیست محیطی و آشنایی شهروندان با مقوله تفکیک از مبدأ و ارزش پسماندهای خشک، طی ۹ روز و در ۹ منطقه شهری برگزار می‌شود.

وی افزود: در این برنامه شهروندان با تحویل کاغذ، کتاب، دفتر باطله و دیگر پسماندهای خشک به ایستگاه‌­های تعیین شده بازیافت، علاوه بر شرکت در قرعه کشی، گل و هدایای متنوع دریافت می­‌کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: این جشن در قالب مسابقه، بازی، کاردستی، اهدای جایزه به کودکان و با همکاری مناطق شهرداری و معاونت خدمات شهری شهرداری اصفهان برگزار می­‌شود.

دهنوی افزود: جشن گلریزان کاغذ در ۹ منطقه شهری شامل مناطق دو، سه، چهار، پنج، شش، هفت،۱۰، ۱۴، ۱۵ و در محدوده ایستگاه­‌های بازیافت انجام می‌شود، بنا بر اطلاع رسانی­‌های انجام شده این جشن از ۲۱ تا ۳۱ خردادماه و از ساعت ۱۸ تا ۲۰ در این مناطق برگزار می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان عنوان کرد: سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، رویکرد ویژه­‌ای برای فرهنگ‌سازی و ارتقاء آگاهی­‌های عمومی شهروندان در زمینه مدیریت پسماند دارد، این برنامه­‌ها به صورت مستمر و در مناسبت­‌های مختلف برگزار می­‌شود تا شهروندان با مشارکت در برنامه­‌ها بتوانند در بهبود کیفیت محیط زیست شهری، سهم بیشتری داشته باشند.

  • دوشنبه 20 خرداد 1398 12:4351

برخورد با عوامل غیرمجاز جمع‌آوری پسماند خشک

معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: طی گشت‌زنی‌های صورت گرفته در اردیبهشت ماه سال جاری در مناطق ۱۵گانه شهر اصفهان، ۵۶ دوره‌گرد که به صورت غیرمجاز اقدام به جمع آوری پسماند خشک می‌کردند، بازداشت شدند.

محمد منوچهری در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به فعالیت­‌های این معاونت در زمینه بازرسی و نظارت، اظهار کرد: اقلام جمع‌آوری شده دوره‌گردها عموماً در صنایع تبدیلی غیرمجاز به چرخه تولید بر­می­‌گردد؛ در این راستا به دو انبار غیرمجاز جمع‌آوری پسماند اخطار داده شد و ۱۵ خودرو نیز که به صورت غیرمجاز اقدام به جمع‌آوری و فروش اقلام بازیافتی می­‌کردند، توقیف شدند.

وی با اشاره به توقیف مجموعا ۴۴۷۰ کیلوگرم پسماند خشک غیرمجاز در اردیبهشت ماه سال جاری، افزود: بیشترین میزان پسماند خشک متعلق به منطقه چهار و کمترین میزان مربوط به منطقه دو شهرداری اصفهان است.

معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان به دریافت ۱۲۶ مورد شکایت در اردیبهشت ماه امسال از طریق سامانه ۱۳۷ اشاره کرد و گفت: این شکایت­‌ها درحوزه مسائلی از قبیل بارگیری پسماندها، ترک محل پس از پخش آژیر، نحوه توزیع هدایا و برخورد متصدیان غرفه بازیافت با مراجعه‌کنندگان بوده که توسط نیروهای معاونت اجرایی بررسی شده و پس از رسیدگی، مشکل مذکور رفع شده است.

منوچهری ضمن قدردانی از همکاری مفید و موثر دادستانی اصفهان و نیروی انتظامی با این سازمان در مقوله­‌های بهداشتی و زیست­‌محیطی،  از شهروندان اصفهانی درخواست کرد در صورت مشاهده تخلف در حوزه جمع‌آوری پسماندهای خشک، مراتب را جهت پیگیری و برخورد با متخلفان به سامانه ۱۳۷ اطلاع دهند

  • پنجشنبه 09 خرداد 1398 12:3913

اول ایمنی بعد کار

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: دوره آموزشی اصول ایمنی کار برای کارگران شرکت‌های پیمانکار کارخانه تولید کود آلی برگزار شده است.

مجید قاسمی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: نخستین دوره آموزشی با عنوان ایمنی محیط کار برای کارگران مشغول در خطوط کارخانه و با همکاری اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شد.

وی افزود: کارگران مشغول در کارخانه پردازش پسماند در این دوره دو روزه مبانی مربوط به قوانین اداره کار، حوادث و شبه حوادث حین انجام کار، روش­‌های پیشگیری از وقوع حادثه، شناخت مقصر حوادث و سایر موارد ایمنی را فرا گرفتند.

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان ادامه داد: در این دوره آموزشی کارگران از ضرورت رعایت اصول ایمنی از جمله استفاده از ماسک، کلاه، دستکش همچنین رعایت حریم خطوط محله‌های دیگر آگاه شدند.

قاسمی با اشاره به هدف برگزاری این دوره آموزشی، گفت: این دوره دو روزه با هدف کاهش خطرات در حین انجام کار، افزایش ایمنی با رعایت اصول استاندارد و کاهش حوادث و اتفاقات ناشی از بی احتیاطی یا نبودآگاهی برگزار شده است.

وی تصریح کرد: در این دوره آموزشی، ۲۵ کارگر حضور داشته و علاوه بر مباحث ایمنی و قوانین مربوط به کار، چگونگی به کارگیری کمک­‌های اولیه در صورت وقوع حادثه نیز به آنان آموزش داده شده است.

  • سه شنبه 07 خرداد 1398 13:0945

تحول در روند جمع آوری و مدیریت پسماند خشک

معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: با توجه به تحولات پیش رو در روند جمع‌آوری و مدیریت پسماند خشک با متصدیان ایستگاه­‌های بازیافت نشستی برگزار شده چراکه تحقق این مهم گام موثری در عرصه جمع آوری پسماند خشک است.

فرشاد مستاجران در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با اشاره به به تحولات پیش رو در روند جمع‌آوری و مدیریت پسماند خشک اظهار کرد: تحقق این مهم گام موثری در عرصه جمع آوری پسماند خشک است زیرا رعایت مقررات در زمان توزیع جعبه‌های ایمن مخصوص پسماند ویژه خانگی ضرورت دارد.

وی افزود: متصدیان ایستگاه­‌های بازیافت سطح شهر وظایف مهمی دارند که باید رعایت کنند، برخورد مناسب و محترمانه با شهروندان، مدیریت و تأمین هدایا بر حسب نیاز، نصب لیست هدایا بر حسب تناژ بار در محل دید شهروندان، استفاده از لباس فرم و نظافت درونی و محوطه پیرامون ایستگاه، از جمله مواردی است که مسئولیت آن بر عهده متصدی ایستگاه بازیافت است و متصدی ایستگاه بر مبنای آن ارزیابی می­‌شود.

وی با اشاره به نظارت مستمر سازمان مدیریت پسماند بر عملکرد ایستگاه­‌های بازیافت تصریح کرد: به منظور نظارت مستمر بر عملکرد ایستگاه‌­ها اقداماتی از قبیل ارزیابی نامحسوس، بررسی سامانه ۱۳۷، دریافت نظرات از طریق صندوق نظرسنجی و بازدید مستمر ناظران سازمان، از ایستگاه­‌ها انجام می‌­شود.

مستاجران تصریح کرد: انتظار می‌­رود متصدیان ایستگاه­‌ها نسبت به رعایت مسئولیت‌­های خود در زمینه برخورد با شهروندان و مدیریت ایستگاه کوشا باشند، در صورتی که متصدی ایستگاه‌ بازیافت دچار تخلف شود اخطار دریافت می‌کند و در صورت تکرار یا تداوم تخلف جریمه نقدی از آنان دریافت می‌شود.

وی با اشاره به توزیع جعبه­‌های ایمن و لزوم همکاری متصدیان ایستگاه در این پروژه، گفت: شهروندان جعبه­‌های ایمن پرشده را که از طریق مدارس دریافت کرده‌اند به ایستگاه­‌ها تحویل می‌دهند و متصدیان ایستگاه علاوه بر دریافت جعبه پرشده و نگهداری آن در مخزن معین، جعبه نو را به شهروند تحویل می‌دهند.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان تأکید کرد: لازم است متصدیان ایستگاه­‌ها علاوه بر تأمین مستمر جعبه­‌ها در ایستگاه، با مطالعه آگاهی خود را در زمینه جعبه­‌های ایمن و پسماندهای ویژه خانگی بالا  برده و پاسخگوی سوالات شهروندان باشند.

 

  • چهارشنبه 01 خرداد 1398 12:4134

«جعبه‌های ایمن» مختص پسماندهای خانگی است/توزیع بروشور آموزشی به شهروندان

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: در هفته‌های اخیر و در راستای طرح فراگیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، جعبه‌های ایمن مخصوص که برای پسماندهای خطرناک خانگی در نظر گرفته شده توسط دانش‌آموزان در میان خانواده‌های اصفهانی توزیع شد.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از آمادگی ایستگاه‌های ثابت بازیافت سطح شهر برای دریافت جعبه‌های ایمن خبر داد.

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: در هفته‌های اخیر و در راستای طرح فراگیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، جعبه‌های ایمن مخصوص که برای پسماندهای خطرناک خانگی در نظر گرفته شده توسط دانش‌آموزان در میان خانواده‌های اصفهانی توزیع شد.

وی ادامه داد: از این پس شهروندان می‌توانند جعبه‌های پر شده را به ایستگاه‌های ثابت بازیافت در سطح شهر تحویل دهند و جعبه جدیدی دریافت کنند.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: بروشورهای آموزشی در ارتباط با چگونگی استفاده از این جعبه‌ها در ایستگاه‌های بازیافت سطح شهر وجود دارد و شهروندان همزمان با دریافت جعبه‌ها، بروشورهای آموزشی را برای کسب اطلاعات کافی دریافت می‌کنند.

دهنوی با اشاره به چگونگی استفاده از این جعبه‌ها، عنوان کرد: شهروندان اصفهانی باید بدانند که جعبه‌های ایمن صرفا مختص پسماندهای خانگی است که عموما خطرناک هستند، از این رو پس از پر شدن جعبه به هیچ وجه نباید در آن برای انتقال اقلام خطرناک به نایلون و ظرف دیگری باز شود.

وی تاکید کرد: در طول مدت استفاده از این جعبه‌ها باید اقلامی مثل تیغ، ژیلت، لانست، باتری و سایر اقلام خطرناک در جعبه ایمن ریخته شود، شهروندان پس از پر شدن جعبه آن را به همان صورت به ایستگاه‌های ثابت بازیافت سطح شهر تحویل می‌دهند و جعبه نو دریافت می‌کنند.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، مشارکت شهروندان را در این طرح عاملی برای توسعه سلامت و بهداشت دانست و افزود: پیش از این دفع غیر اصولی پسماندهای خطرناک، عواقب و مضرات فراوانی برای سلامت شهروندان، ماموران جمع‌آوری پسماند و فرآیند تولید کود به همراه داشت، اما پیش بینی می‌شود با همراهی و مشارکت مردم در اجرای این طرح این پیامدها به حداقل برسد.

  • سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 13:0443

کیمیاگری از طلای کثیف

شاید هنوز برای برخی باور اینکه اگر پلاستیک، کاغذ، بطری، شیشه و ... را از دیگر زباله‌ها تفکیک کنیم سبب بازگرداندن به چرخه تولید می‌شود، سخت باشد، اما باید بدانیم اگر هرکس از منزل خود شروع به تفکیک زباله‌های تر و خشک کند در مصرف منابع طبیعی و انرژی صرفه‌جویی کرده‌ و فضای کمتری برای دفن آن نیاز است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، وقتی صحبت از تفکیک زباله می‌شود، بسیاری از شهروندان گمان می‌کنند این یک فرآیند سخت و پیچیده است که نیاز به مهارت ویژه دارد، اما جداسازی زباله‌ در منزل، فرآیند ساده‌ای است که تنها باید به یک عادت روزمره تبدیل شود، واقعیتی که تمام دنیا به سمت آن رفته‌اند و ما در این زمینه بسیار عقب هستیم.

باتوجه به اینکه همکاری شهروندان در تحقق این مهم بسیار حایز اهمیت است با آموزش، فرهنگسازی و مدیریت این فرایند اتفاقات خوبی خواهد افتاد. زباله‌ای که در مبدا توسط خانوارها، مراکز و واحدهای مختلف اداری، تجاری، صنعتی و آموزشی تولید می‌شود به‌راحتی قابل تفکیک است. می‌توان زباله‌های خشک را بازیافت و از آنها استفاده کرد در واقع این زباله‌ها با ارزش حتی از لحاظ تامین منابع مالی نیز می‌تواند مؤثر باشد.

تفکیک زباله از مبدا موضوعی است که طی سال‌های گذشته مورد توجه شهرداری اصفهان بوده و در این زمینه اقدامات زیادی انجام داده است که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی غرفه‌های بازیافت در مناطق ۱۵ گانه شهر اشاره کرد.

توسعه مشارکت شهروندان

«مریم شاه‌میرزایی» کارمند یکی از مؤسسات دولتی در این باره می‌گوید: من از حدود هفت سال پیش جدا کردن زباله‌ها رو جدی گرفتم، البته با دیدن چند تابلو توی شهر که فایده‌های تفکیک پسماندها رو گوشزد می‌کرد، به این فکر افتادم.

وی ادامه می‌دهد: دو ماه پیش در سفر به یکی از شهرهای کشور دیدم که کاغذها را قاطی بقیه زباله‌ها روز می‌ریختن، تعجب کردم و دلیل این موضوع را جویا شدم که یکی مردم این شهر در پاسخ به سوالم گفت: «اینجا مثل اصفهان نیست که ماشین بیاد و زباله‌ها را جمع کنه» همون موقع خیلی خوشحال شدم که توی شهرمون داره فرهنگ سازی میشه.»

«ناهید رحمتی» یکی از شهروندان اصفهانی اظهار می‌کند: اعتقادی به جدا کردن کاغذها از آشغال‌های خونه ندارم چون ماشین‌های شهرداری برای بردن بازیافت‌ها دیرمیان یا وقتی هم میان داخل کوچه پس کوچه‌ها نمیشن و فقط توی کوچه‌های اصلی میرند؛ چند بار کاغذ و مقواهای خونه رو توی یه پلاستیک جدا گذاشتم، اما تا اومدم به ماشین شهرداری برسم، اونا رفته بودند.

«سجاد علی‌پور» دانش آموز ۱۳ ساله یکی از مدارس اصفهان که به تازگی جعبه‌های ایمنی بازیافت را از مدرسه خود دریافت کرده، می‌گوید: قبلا خانواده من توجهی به جداسازی زباله‌ها نداشتند، اما از وقتی این جعبه‌ها را از مدرسه گرفتم با پدر و مادرم حرف زدم که چقدر این کار می‌تونه به شهرمون کمک کنه، تا همین چند وقت پیش حتی وقتی بشقاب یا لیوانی توی خونه می‌شکست، همه را توی سطل زباله می‌ریختیم ولی از وقتی این جعبه‌ها گذاشتم توی خونه دیگه چیزهای تیز و برنده را جدا می‌کنیم.

مشارکت شهروندان برابر تمرکز مدیریت شهری بر مگاپروژه‌های جدید

«فرشاد مستأجران»، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در این بارهمی‌گوید: در حال حاضر روزانه ۱۰۰۰ تن پسماند از سطح شهر اصفهان جمع آوری می‌شود که حدود ۶۰۰ تن آن مواد آلی است که قابلیت تبدیل‌شدن به کود کمپوست را دارد.

وی با بیان اینکه تفکیک پسماند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های اداره شهر می‌شود، می‌افزاید: تفکیک پسماندها همچنین باعث افزایش کیفیت کود تولید شده در کارخانه کود آلی و محصولات تولیدی پروژه‌های آتی سازمان از جمله  هاضم بی‌هوازی و پیرولیز می‌شود و آلودگی‌های زیست‌محیطی حاصل از تفکیک نکردن پسماند برطرف خواهد شد.

این کارشناس مدیریت پسماند ادامه می‌دهد: در حال حاضر یکی از مشکلاتی که در منازل با آن مواجه هستیم، وارد کردن اشیاء تیز و آلوده‌ای همچون تیغ، سرنگ، باطری و ... به سطل زباله است، این اقدام جدا از هزینه‌ها و سختی‌های زیادی که در فرایند جداسازی به شهرداری تحمیل می‌کند، ممکن است برخی از این اقلام وارد کود مورد استفاده در بوستان‌ها و پارک‌های شهر شده و مشکلات زیادی را برای سلامتی شهروندان ایجاد کند.

توزیع جعبه‌های ایمن بین دانش‌آموزان

وی از توزیع جعبه‌های ایمن بین دانش‌آموزان مدارس سطح شهر برای نخستین بار در کشور خبر می‌دهد و می‌گوید: در حال حاضر ۳۵۰ هزار جعبه ایمن در مدارس در حال توزیع است.

مستأجران تصریح می‌کند: راهکارهای مختلفی را برای توزیع گسترده این جعبه‌ها بررسی کردیم که یکی از بهترین گزینه‌ها توزیع آن‌ در مدارس بود، زیرا توزیع جعبه‌ها در مدارس موجب پوشش ۹۰ درصدی شهروندان شهر اصفهانی در این طرح می‌شود.

وی با بیان اینکه آموزش چگونگی استفاده از جعبه‌ها در مدارس مؤثرتر و راحت‌تر است چرا که دانش‌آموزان با دقت بالا آموزه‌ها را فراگرفته و به والدین خود منتقل می‌کنند، ادامه می‌دهد: تهیه جعبه‌های ایمن هزینه زیادی را به شهرداری اصفهان تحمیل کرده، اما به دلیل اهمیت موضوع، این اقدام انجام شده تا سلامتی شهروندان به خطر نیفتد.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان خاطرنشان می‌کند: شهروندان پس از پُر شدن جعبه می‌توانند با تحویل آن ایستگاه‌های ثابت بازیافت، یک جعبه نو دریافت کنند.

وی با بیان اینکه موفقیت در پیشبرد اهداف مدیریت شهری در گرو مشارکت و همکاری شهروندان است، می‌گوید: سود حاصل از این مشارکت و همراهی به شهروندان می‌رسد زیرا آلودگی‌ها کاهش یافته و افزایش درآمدهای ناشی از مشارکت شهروندان در زمینه تفکیک از مبدا صرف توسعه شهر و انجام پروژه‌های زیست محیطی می شود.

مستأجران تاکید می‌کند: مشارکت شهروندان در تفکیک پسماندها از مبدأ، می‌تواند اصفهان را در سطح شهرهای پیشرو دنیا قرار داده و تمرکز مدیریت شهری بر مگاپروژه‌های جدید در بحث مدیریت پسماند را افزایش می‌دهد.

پسماندها را به دوره گردها ندهید!

وی اظهار می‌کند: با توجه به نوسانات قیمت بازار در حال حاضر قیمت اقلام بازیافت افزایش پیدا کرده و این باعث شده افراد دوره‌گرد در کوچه و خیابان‌ها با قیمت‌های بالاتری نسبت به پیمانکاران حمل پسماند سازمان از مردم خریداری می‌کنند و مردم ناآگاهانه و به امید درآمد بیشتر بار بازیافتی خود را تحویل آنها می‌دهند.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان ادامه می‌دهد: اینکه چرا پیمانکار شهرداری اقلام بازیافتی را ارزان‌تر خریداری کرده و اقلامی را به عنوان هدیه به شهروندان می‌دهد، به دلیل این است که پیمانکار در قالب قانون کار و دارایی موظف به پرداخت بوده و همچنین موظف به رعایت آیین نامه‌های بهداشتی است، بنابراین هزینه‌های تمام شده جمع‌آوری برای آنها بیشتر است، اما افراد دوره‌گرد هیچ‌کدام از این هزینه‌ها را ندارد.

وی تصریح می‌کند: موضوع دیگر نظارت شهرداری بر پیمانکاران در مراحل جمع‌آوری، پردازش و فروش است، در حالی که بار جمع‌آوری شده توسط دوره‌‌گردها به مبادی غیرمجاز فروخته شده و محصولات غیربهداشتی از قبیل جعبه شیرینی، ادویه و... تولید می‌کنند که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد.

مستأجران با بیان اینکه شهروندان می‌توانند اقلام بازیافتی خود را به ایستگاه‌های ثابت و سیار جمع‌آوری پسماند تحویل دهند، اظهار می‌کند: اگر شهروندان همراهی با مدیریت شهری را جزء مسئولیت اجتماعی خود بدانند، بسیاری از هزینه‌ها کاهش پیدا کرده و سطح سلامتی و بهداشت جامعه افزایش پیدا خواهد کرد.

وی خاطرنشان می‌کند: همکاری مردم با مدیریت شهری در تفکیک پسماند برای حفظ محیط زیست به نسبت شهرهای دیگر خوب است، اما به نسبت آنچه باید باشد در حد متوسط است.

  •  
  • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 16:3243

کسب عنوان برتر توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در جشنواره روابط عمومی‌ها

شهرداری اصفهان در چهاردهمین جشنواره روابط عمومی های استان، موفق به کسب چهار دیپلم افتخار و رتبه شاخص، دو رتبه برتر، دو گواهی تقدیر، دو رتبه سرآمد و یک تندیس در بخش رتبه های برگزیده شد.   

شهرداری اصفهان در چهاردهمین جشنواره روابط عمومی های استان، موفق به کسب دو رتبه سرآمد و یک تندیس دو رتبه برتر و تندیس، چهار دیپلم افتخار و رتبه شاخص، دو گواهی تقدیر، در بخش رتبه های برگزیده شد.   

به گزارش ایمنا و به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، در اختتامیه این جشنواره که با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور، استاندار اصفهان، شهردار اصفهان و دیگر مسئولان برگزار شد، اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان در بخش نوآوری و فعالیت های پیشرو، ارتباطات رسانه ای، برنامه ریزی و ارزیابی، تحقیق و پژوهش، اطلاع رسانی و افکارسنجی، روابط عمومی دیجیتال، محتواسازی، رویدادپردازی و مسئولیت اجتماعی و سازمان قطار شهری اصفهان و حومه در بخش برنامه ریزی و ارزیابی، اطلاع رسانی و افکارسنجی، روابط عمومی دیجیتال، محتواسازی و رویدادپردازی موفق به کسب رتبه سرآمد روابط عمومی های استان شدند.   

  همچنین سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در بخش روابط عمومی دیجیتال و مسئولیت اجتماعی و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان در بخش روابط عمومی دیجیتال، محتواسازی و رویدادپردازی موفق به کسب تندیس، لوح سپاس و رتبه برتر این جشنواره شدند.

photo_۲۰۱۹-۰۵-۲۰_۱۴-۰۹-۵۸.jpg

در بخش نوآوری، فعالیت های پیشرو و محتواسازی، تحقیق و پژوهش، رویدادپردازی، دیپلم افتخار جشنواره به سازمان مدیریت حمل و نقل بار شهرداری اصفهان، شهرداری منطقه سه، شهرداری منطقه ۶ و شهرداری منطقه ۱۰ اصفهان تعلق گرفت.

گواهی تقدیر از حضور فعال در این دوره به سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری اصفهان و سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری اصفهان اهداء شد.

 سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز در بخش نوآوری و فعالیت های پیشرو، اطلاع رسانی و افکارسنجی، روابط عمومی دیجیتال، ارتباطات رسانه ای، محتواسازی و رویدادپردازی، موفق به دریافت تندیس، لوح سپاس و رتبه برگزیده جشنواره شد.

صفحه‌ها