• چهارشنبه 19 تیر 1398 11:5410

بهره‎برداری آزمایشی از دو خط جدید پردازش پسماند تا آبان‌‎ماه

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: دو خط جدید ۲۵۰ تنی با بهره از تکنولوژی روز دنیا برای پردازش پسماند با هزینه‌ای بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان در حال احداث است و آبان ماه سال جاری در مدار بهره‌برداری آزمایشی قرار می‌گیرد

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: عملیات عمرانی احداث دو خط جدید پردازش پسماند تاکنون ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.

وی با بیان اینکه دو پروژه در کارخانه کود آلی در حال انجام است، افزود: یکی از این پروژه‌ها ایجاد لاگون‌های تبخیری شیرابه است تا شیرابه پسماندها در زمین نفوذ نکند و دومین پروژه احداث دو خط جدید پردازش است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از دیگر پروژه‌های این سازمان را ساخت دو دستگاه خود دریافت پسماند توسط یک شرکت دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: با تست‌های آزمایشی این دو دستگاه و با ساخت تعدادی دیگر تا اواخر امسال، تلاش خواهد شد در مکان مناسبی همچون محور چهارباغ و میدان امام(ره) نصب شود؛ این دستگاه‌ها قادر به دریافت قوطی‌های "پت‌کن" است.

وی خاطرنشان کرد: طراحی اولیه ایستگاه هوشمند جمع‌آوری پسماند در محور چهارباغ نیز در حال انجام است تا شهروندان در هر ساعت از شبانه روز بتوانند پسماند خشک تفکیک شده را تحویل داده و اصفهان کارت خود را شارژ کنند.

دهنوی با اشاره به پروژه‌های سال گذشته سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان افزود: توزیع جعبه‌های ایمن را یکی از اقدامات مهم برشمرد که در این فرایند ۳۳۰ هزار جعبه در بین دانش‌آموزان توزیع شد و بیش از ۸۰ درصد خانواده‌های اصفهانی این جعبه‌ها را دریافت کردند.

وی آموزش متصدیان ایستگاه‌های ثابت دریافت پسماند را از دیگر اقدامات انجام شده در سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان عنوان کرد و گفت: در سال جاری نرخ خرید پسماند از در منازل کیلویی ۲۰۰ تومان و در ایستگاه‌های پسماند کیلویی ۳۰۰ تومان تعیین شده است تا شهروندان رغبت بیشتری برای مراجعه به ایستگاه‌های ثابت پسماند داشته باشند؛ البته کیفیت و تنوع اقلام و هدایا تغییر پیدا کرده و این در حالی است که این رقم در صورت شارژ اصفهان کارت ۵۰ تومان در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان اظهار کرد: برای دفن پسماند پزشکی در اصفهان لندفیل بهداشتی پزشکی در حال طراحی است و قرارداد آن با دانشگاه علوم پزشکی منعقد شده تا بتوانیم پایان امسال عملیات اجرایی آن را آغاز کنیم.

وی با بیان اینکه این سازمان ۱۰۰ نفر نیرو دارد، افزود: در شهر اصفهان تعداد ۴۰۰ نفر نیرو در جمع آوری پسماند خشک از سطح شهر همکاری می‌کنند.

دهنوی با بیان اینکه روزانه به طور میانگین یک هزار تن پسماند خانگی در شهر اصفهان تولید و با همکاری پیمانکاران در کارخانه کود آلی که قدمتی ۳۰ ساله دارد، جمع‌آوری و پردازش می‌شود، تصریح کرد: ۶۰ درصد این پسماند موادغذایی است که از آن کمپوست تولید می‌شود، ۴۰ درصد پسماندها نیز اقلامی همچون نایلون‌هاست.

وی ادامه داد: در حال حاضر شهروندان حدود پنج درصد پسماندها را تفکیک می‌کنند در حالی که نرمال بین المللی بیش از ۲۰ درصد است که انتظار می رود شهروندان برای رسیدن به این میزان همکاری کنند

  • چهارشنبه 12 تیر 1398 12:4542

چاپ اولین مقالهISI از مطالعات و پژوهشهای سازمان مدیریت پسماند در مجله معتبر RENEWABLE ENERGY

مسئول آزمایشگاه کنترل کیفی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: این سازمان موفق به چاپ نخستین مقاله آی‌اس‌آی در مجله معتبر Renewable Energy در زمینه ریجکت خطوط پردازش، کمپوست و اثرات زیست محیطی آن شده است

احمد تقی پور در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه این مجله دارای ضریب تأثیرگذاری   ۵.۴۳۹است، اظهار کرد: پژوهش فوق که حاصل تحقیقات دوساله در بخش‌های آزمایشگاه و معاونت پژوهشی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان بر روی ریجکت خطوط پردازش و کمپوست برای استفاده از آن‌ها به عنوان سوخت کمکی صنعت سیمان بوده است، هم اکنون از وب‌سایت این مجله معتبر قابل دریافت است.

وی با اشاره به محتوای این پژوهش، افزود: تا به امروز این دو بخش از ریجکت پسماندها در تمامی شهرهای ایران دفن شده است، در همین راستا در این مقاله علاوه بر بررسی جامع و آنالیز فیزیکی و شیمیایی ریجکت خطوط پردازش و کمپوست به بیان آثار زیست محیطی و نقش استفاده از این ریجکت‌ها به عنوان منبع تولید سوخت در توسعه پایدار در کشورهای در حال توسعه نیز پرداخته شده است.

مسئول آزمایشگاه کنترل کیفی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان تصریح کرد: همچنین در این پژوهش طرح جامعی برای استفاده از ریجکت خطوط و ریجکت کمپوست به عنوان منبع سوختی با ارزش حرارتی بالا در شهرهای کشورهای درحال توسعه و با ساختاری شبیه شهر اصفهان، ارائه شده است.

تقی پور خاطر نشان کرد: این مجله جزو مجلات Q1 است و فرایند داوری و چاپ مقاله حدود هشت ماه زمان برده است.

 

  • سه شنبه 04 تیر 1398 14:4529

تولید کمپوست با استفاده از فناوری‌های زیستی

معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: فرایند تبدیل مواد فسادپذیر موجود در پسماند تر به کود آلی یا کمپوست در صورت مساعد بودن شرایط، توسط نمونه‌هایی از انواع میکروارگانیسم‌های مفید به صورت طبیعی و در یک پروسه زمانی طولانی انجام می‌شود

فرشاد مستأجران در گفت وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به لزوم ایجاد تحول در روش‌­های فعلی بازیافت و تبدیل پسماند، اظهار کرد: افزایش روز افزون تولید پسماند در شهرها و روستاها و وجود موانع و محدودیت‌­های جدی  بر سر راه توسعه مداوم سایت‌­های تخمیر، همچنین ضرورت حفظ سلامت و آسایش شهروندان و حفظ محیط زیست در برابر صدمات وارده به منابع پایه مانند آب، هوا و خاک ایجاب می­‌کند که در روش‌های فعلی بازیافت و تبدیل پسماند تحول ایجاد شود تا محصولات جانبی مفید برای بهره‌برداری مجدد قابل استفاده باشد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای موثر و مناسب برای ایجاد این تحوّل، استفاده از فناوری­‌های زیستی است، با استفاده از این فناوری­‌ها می­‌توان با کاهش قابل ملاحظه خطرات و صدمات زیست­ محیطی و بروز مشکلات جدی برای سلامت شهروندان، انبوه پسماند تر تولیدی شهرها و روستاها را نیز با سرعت بیشتر، آسیب­‌های کمتر، ارزش افزوده بالاتر و هزینه‌­های کمتر، به کود آلی یا کمپوست تبدیل کرد.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به برنامه­‌ریزی این سازمان در اجرای فناوری‌­های زیستی افزود: سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در نظر دارد با استفاده از فناوری‌­های زیستی زمان تولید کمپوست را کاهش داده و مشخصه‌های زیستی آن را بهبود بخشد.

مستاجران ادامه داد: فاز آزمایشی این طرح با همکاری بخش خصوصی و با افزودن نوعی مخلوط باکتریایی، حاوی جمعیت بالایی از انواع میکروارگانیسم­‌های منتخب آغاز شده است.

مستاجران تصریح کرد: با استفاده از این روش می­‌توان سرعت فرآیند تجزیه و تبدیل پسماند تر به کمپوست را بدون تغییر در سیستم فعلی سایت تخمیر، بدون نیاز به خرید و استفاده از امکانات و تجهیزات سخت افزاری جدید و  بدون به کارگیری نیروی انسانی بیشتر، افزایش داد.

  • دوشنبه 03 تیر 1398 12:1810

اصفهان در اجرای طرح‌های مدیریت پسماند پیشتاز است

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: اصفهان همواره در اجرای طرح‌های مدیریت پسماند در میان کلانشهرها پیشتاز است و برای نخستین بار در کشور در شهر اصفهان طرح تهیه و توزیع جعبه‌های ایمن برای جداسازی اقلام خطرناک اجرایی شد

به گزارش ایمنا، حسین امیری در جلسه کنترل پروژه‌های معاونت خدمات شهری اظهار کرد: امروزه تولید انواع پسماند امری اجتناب ناپذیر است و بی‌توجهی به این موضوع می‌تواند تأثیر زیادی در تخریب محیط زیست داشته باشد.

وی افزود: افزایش جمعیت شهری و صنعتی شدن باعث افزایش نرخ تولید پسماند و به تبع آن افزایش نگرانی‌ها در مورد حفظ محیط زیست شده است و یکی از راه حل‌های داشتن محیط زیست مطلوب شهری، توجه به مدیریت پسماند است تا بتوان از طریق آن خطرات مربوط به سلامتی انسان‌ها و آسیب‌های زیست محیطی را کاهش داد.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه روزانه حدود ۱۰۰۰ تن پسماند شهری در شهر اصفهان جمع آوری می شود، خاطرنشان کرد: میزان گازهای گلخانه‌ای ارتباط مستقیمی با گرم شدن کره زمین دارند و باید از طریق مدیریت صحیح پسماند به عنوان یکی از راه‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تلاش کرد.

وی جداسازی اقلام خطرناک را از زباله‌های شهری ضروری دانست و تأکید کرد: شهروندان باید باطری‌ها، ضایعات الکتریکی، تیغ و سایر اقلام خطرناک را جدا کنند و به هیچ وجه داخل سطل زباله نیندازند.

امیری با بیان اینکه اصفهان همواره به عنوان یکی از کلانشهرها در اجرای طرح‌های مدیریت پسماند پیشتاز است، خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در کشور در شهر اصفهان طرح تهیه و توزیع جعبه‌های ایمن برای جداسازی اقلام خطرناک اجرایی شد.

وی افزود: پس از انجام آزمایشی توزیع جعبه‌های ایمن در منطقه سه شهرداری اصفهان، نتایج و تحلیل‌های این اقدام بسیار راضی کننده بود و ادامه طرح توجیه داشت در نتیجه این جعبه ها به همراه دفترچه‌های آموزشی به طور فراگیر در مدارس توزیع شدند.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: دلیل توزیع جبعه‌های ایمن در مدارس این بود که بایستی از کودکی نکات لازم پیرامون حفظ محیط زیست به کودکان آموزش داده شود تا در آنها نهادینه شود. همچنین آن‌ها می‌توانند این آموزه‌ها را به والدین خود انتقال دهند تا علاوه بر حفظ محیط زیست سلامتی شهروندان نیز به خطر نیفتد.

وی با اشاره به مزایای تفکیک اقلام خطرناک در بهبود کیفیت کود کمپوست اظهار کرد: با روش جداسازی اقلام خطرناک، کود کمپوست تولید شده کیفیت بالاتری خواهد داشت و چون این کود در پارک‌ها و فضای سبز شهری استفاده می‌شود در سطح سلامت شهروندان تأثیر مستقیم دارد.

امیری افزود: جدا نکردن اقلام خطرناک توسط شهروندان برای مأموران جمع آوری پسماند و فرآیند تولید کود هم خطراتی به دنبال دارد که با یک تفکیک ساده در منازل می‌توان از این خطرات جلوگیری کرد.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: همشهریان بایستی اقلام خطرناک را در جعبه ایمن قرار دهند و پس از پر شدن به ایستگاه‌های بازیافت تحویل دهند و جعبه ایمن دیگری دریافت کنند و پیامدها و عواقب تفکیک نکردن اقلام خطرناک از زباله را کاهش دهند

  • پنجشنبه 30 خرداد 1398 17:1302

آغاز فاز سوم عملیات اجرایی احداث خطوط جدید پردازش

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از آغاز عملیات اجرایی ساخت تجهیزات خطوط پردازش جدید در کارخانه پردازش پسماند و تولید کود آلی شهرداری اصفهان خبر داد

مجید قاسمی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: احداث خطوط جدید پردازش پسماند جزو پروژه‌های کلان سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان است که اجرای آن در چهار فاز از اواسط سال گذشته کلید خورده است.

وی افزود: فاز نخست این پروژه، اجرای مقدمات و پیش نیازهای لازم برای آغاز فاز اجرایی شامل دمونتاژ خطوط قدیمی و اجرای زیرساخت‌های عمرانی لازم بوده  است و در فاز دوم نیز عملیات طراحی در حوزه‌های تجهیزات مکانیکی و برق و نیازمندی‌های عمرانی و تاسیساتی تعریف شده است. این فاز حدود ۸۰ در صد پیشرفت فیزیکی داشته است .

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به جزییات فاز سوم این پروژه، اضافه کرد: بر اساس طراحی‌های انجام شده فاز سوم پروژه شامل عملیات ساخت تجهیزات مورد نیاز خطوط است و از اوایل خردادماه آغاز شده است و پیش بینی می‌شود تا مهرماه سال جاری پایان یابد .

قاسمی تصریح کرد: در مرحله نخست این فاز، پس از عملیات طراحی سرندهای دوار، انجام تشریفات انتخاب پیمانکار در دستور کار قرار گرفته است تا ساخت سرندهای دوار برای استفاده در خطوط پردازش و خط پالایش کود آغاز شود و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا اوایل شهریور ماه با بودجه‌ای در حدود ۱۵ میلیارد ریال کار ساخت آن‌ها به پایان می‌رسد .

وی افزود: در حال حاضر نیز کار طراحی تجهیزات اسلت کانوایر ، سرند بالستیک، کیسه بازکن و نوارهای نقاله خطوط در حال اتمام است و بلافاصله بعد از خاتمه عملیات طراحی کار ساخت آن‌ها آغاز می‌شود.

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان اضافه کرد: در فاز چهار طرح که فاز نهایی است، پس از ساخت تجهیزات و آماده سازی زیرساخت‌های لازم، عملیات نصب تجهیزات، اجرای شبکه برق رسانی و نهایتاً راه اندازی اولیه و نهایی خطوط در دستور کار قرار می‌گیرد.

  • سه شنبه 28 خرداد 1398 16:5120

حفظ محیط زیست مصداق عینی عمل به مسئولیت اجتماعی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با بیان اینکه باید احساس مسئولیت فردی و اجتماعی در مقابل محیط زیست را جدی بگیریم، گفت: پروژه‌هایی با رویکرد عمل به مسئولیت اجتماعی تعریف شده که از آن جمله می­‌توان به تأسیس لاگون­‌های تبخیری شیرابه اشاره کرد.

به گزارش ایمنا، علی دهنوی در جمع متصدیان ایستگاه­‌های بازیافت سطح شهر با اشاره به اهمیت وظیفه شناسی و مسئولیت‌پذیری در مقوله حفظ محیط زیست اظهار کرد: از جمله مصادیق مهم در زمینه عمل به مسئولیت اجتماعی، آلوده نکردن محیط زیست، حفظ بهداشت و سلامت مردم و حفاظت از محیط زیست است که باید مورد توجه عموم و به طور ویژه متصدیان ایستگاه‌­های بازیافت قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه اقدامات و پروژه‌­های این سازمان در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی است، افزود: روزانه حدود هزار تن پسماند به کارخانه پردازش پسماند و تولید کود آلی منتقل می‌­شود که سازمان مدیریت پسماند برای مدیریت اصولی بخش‌­های مختلف این پسماندها تلاش می­‌کند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با بیان اینکه باید احساس مسئولیت فردی و اجتماعی در مقابل محیط زیست را جدی بگیریم، اضافه کرد: پروژه‌هایی با رویکرد عمل به مسئولیت اجتماعی تعریف شده است که از آن جمله می­‌توان به تأسیس لاگون­‌های تبخیری شیرابه برای مدیریت این مایع سمی و جلوگیری از نفوذ آن به خاک و منابع آبی، اشاره کرد.

وی تصریح کرد: افزون بر این، پروژه پیرولیز که فرآیند تبدیل پسماند به ترکیبات نفتی و با تأکید بر کاهش دفن پسماند طراحی شده است، مراحل ابتدایی خود را سپری می‌کند و در صورت اجرا می­‌تواند اصفهان را در تراز کشورهای پیشرفته­‌ای که از این تکنولوژی استفاده می‌­کنند، قرار دهد.

به گفته دهنوی، علاوه بر راه‌­اندازی لندفیل پزشکی، احداث زباله سوز بیمارستانی برای مدیریت اصولی و بهداشتی پسماندهای پزشکی در دستور کار این سازمان قرار دارد تا از انتشار و دفن پسماندهای عفونی در محیط زیست جلوگیری شود.

  • شنبه 25 خرداد 1398 16:2050

نصب سومین مخزن زیرزمینی هوشمند در دانشگاه صنعتی اصفهان

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: سومین مخزن زیرزمینی هوشمند پسماند در دانشگاه صنعتی اصفهان جانمایی و عملیات نصب آن آغاز شد.

علی دهنوی در گفت وگو با خبرنگارایمنا اظهار کرد: در راستای اجرای طرح نصب مخازن زیرزمینی هوشمند پسماند در مناطق مختلف شهر اصفهان و با هدف فرهنگ‌سازی و افزایش سطح بهداشت، سومین مخزن هوشمند در دانشگاه صنعتی اصفهان جانمایی و عملیات نصب آن آغاز شد.

وی افزود: مخازن زیرزمینی هوشمند، ۱۱۰۰ لیتر گنجایش دارد و دارای دو محفظه جداگانه برای جمع آوری پسماندهای تر و خشک است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به اجرای این طرح در دانشگاه صنعتی، گفت: با توجه به زمینه‌سازی و رایزنی برای انعقاد تفاهم­نامه این سازمان با دانشگاه صنعتی اصفهان در زمینه مدیریت و جمع آوری پسماندها، همچنین تلاش برای دستیابی به هدف ایجاد دانشگاه سبز و آغاز فرهنگ‌سازی در خصوص مدیریت پسماند از مراکز آموزشی از جمله دانشگاه‌­ها، عملیات نصب سومین مخزن هوشمند در دانشگاه صنعتی آغاز شده است تا مقدمه‌ه­ای برای تجهیز دانشگاه‌­ها به زیرساخت‌­های زیست محیطی باشد.

دهنوی با بیان اینکه جمعیت بالای جامعه دانشجویی تولید پسماند را در این محیط علمی افزایش می­‌دهد، خاطرنشان کرد: اجرای چنین طرح‌هایی موجب مدیریت بخش زیادی از پسماندها در دانشگاه شده و زمینه را برای نهادینه‌سازی فرهنگ‌ مدیریت و جمع‌آوری پسماند فراهم می‌کند.

وی موفقیت این گونه طرح‌­ها را در گرو همکاری عموم مردم دانست و عنوان کرد: تولید و نصب هر مخزن حدود ۳۵میلیون تومان هزینه دارد، بنابراین برای جلوگیری از هدررفتن این سرمایه، کمک به تحقق اهداف مورد انتظار در زمینه مدیریت صحیح پسماندها، تفکیک پسماندهای تر و خشک و بهبود وضعیت زیست محیطی، مشارکت و حمایت شهروندان ضروری است.

  • چهارشنبه 22 خرداد 1398 18:2254

«گلریزان کاغذ» به نفع طبیعت

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از برگزاری ویژه برنامه‌های آموزنده در زمینه مدیریت پسماند به مناسبت هفته محیط زیست خبر داد.

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: جشن گلریزان کاغذ به نفع طبیعت با هدف ترویج رفتارهای صحیح زیست محیطی و آشنایی شهروندان با مقوله تفکیک از مبدأ و ارزش پسماندهای خشک، طی ۹ روز و در ۹ منطقه شهری برگزار می‌شود.

وی افزود: در این برنامه شهروندان با تحویل کاغذ، کتاب، دفتر باطله و دیگر پسماندهای خشک به ایستگاه‌­های تعیین شده بازیافت، علاوه بر شرکت در قرعه کشی، گل و هدایای متنوع دریافت می­‌کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: این جشن در قالب مسابقه، بازی، کاردستی، اهدای جایزه به کودکان و با همکاری مناطق شهرداری و معاونت خدمات شهری شهرداری اصفهان برگزار می­‌شود.

دهنوی افزود: جشن گلریزان کاغذ در ۹ منطقه شهری شامل مناطق دو، سه، چهار، پنج، شش، هفت،۱۰، ۱۴، ۱۵ و در محدوده ایستگاه­‌های بازیافت انجام می‌شود، بنا بر اطلاع رسانی­‌های انجام شده این جشن از ۲۱ تا ۳۱ خردادماه و از ساعت ۱۸ تا ۲۰ در این مناطق برگزار می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان عنوان کرد: سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، رویکرد ویژه­‌ای برای فرهنگ‌سازی و ارتقاء آگاهی­‌های عمومی شهروندان در زمینه مدیریت پسماند دارد، این برنامه­‌ها به صورت مستمر و در مناسبت­‌های مختلف برگزار می­‌شود تا شهروندان با مشارکت در برنامه­‌ها بتوانند در بهبود کیفیت محیط زیست شهری، سهم بیشتری داشته باشند.

  • دوشنبه 20 خرداد 1398 12:4351

برخورد با عوامل غیرمجاز جمع‌آوری پسماند خشک

معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: طی گشت‌زنی‌های صورت گرفته در اردیبهشت ماه سال جاری در مناطق ۱۵گانه شهر اصفهان، ۵۶ دوره‌گرد که به صورت غیرمجاز اقدام به جمع آوری پسماند خشک می‌کردند، بازداشت شدند.

محمد منوچهری در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به فعالیت­‌های این معاونت در زمینه بازرسی و نظارت، اظهار کرد: اقلام جمع‌آوری شده دوره‌گردها عموماً در صنایع تبدیلی غیرمجاز به چرخه تولید بر­می­‌گردد؛ در این راستا به دو انبار غیرمجاز جمع‌آوری پسماند اخطار داده شد و ۱۵ خودرو نیز که به صورت غیرمجاز اقدام به جمع‌آوری و فروش اقلام بازیافتی می­‌کردند، توقیف شدند.

وی با اشاره به توقیف مجموعا ۴۴۷۰ کیلوگرم پسماند خشک غیرمجاز در اردیبهشت ماه سال جاری، افزود: بیشترین میزان پسماند خشک متعلق به منطقه چهار و کمترین میزان مربوط به منطقه دو شهرداری اصفهان است.

معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان به دریافت ۱۲۶ مورد شکایت در اردیبهشت ماه امسال از طریق سامانه ۱۳۷ اشاره کرد و گفت: این شکایت­‌ها درحوزه مسائلی از قبیل بارگیری پسماندها، ترک محل پس از پخش آژیر، نحوه توزیع هدایا و برخورد متصدیان غرفه بازیافت با مراجعه‌کنندگان بوده که توسط نیروهای معاونت اجرایی بررسی شده و پس از رسیدگی، مشکل مذکور رفع شده است.

منوچهری ضمن قدردانی از همکاری مفید و موثر دادستانی اصفهان و نیروی انتظامی با این سازمان در مقوله­‌های بهداشتی و زیست­‌محیطی،  از شهروندان اصفهانی درخواست کرد در صورت مشاهده تخلف در حوزه جمع‌آوری پسماندهای خشک، مراتب را جهت پیگیری و برخورد با متخلفان به سامانه ۱۳۷ اطلاع دهند

  • چهارشنبه 01 خرداد 1398 12:4134

«جعبه‌های ایمن» مختص پسماندهای خانگی است/توزیع بروشور آموزشی به شهروندان

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: در هفته‌های اخیر و در راستای طرح فراگیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، جعبه‌های ایمن مخصوص که برای پسماندهای خطرناک خانگی در نظر گرفته شده توسط دانش‌آموزان در میان خانواده‌های اصفهانی توزیع شد.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از آمادگی ایستگاه‌های ثابت بازیافت سطح شهر برای دریافت جعبه‌های ایمن خبر داد.

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: در هفته‌های اخیر و در راستای طرح فراگیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، جعبه‌های ایمن مخصوص که برای پسماندهای خطرناک خانگی در نظر گرفته شده توسط دانش‌آموزان در میان خانواده‌های اصفهانی توزیع شد.

وی ادامه داد: از این پس شهروندان می‌توانند جعبه‌های پر شده را به ایستگاه‌های ثابت بازیافت در سطح شهر تحویل دهند و جعبه جدیدی دریافت کنند.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: بروشورهای آموزشی در ارتباط با چگونگی استفاده از این جعبه‌ها در ایستگاه‌های بازیافت سطح شهر وجود دارد و شهروندان همزمان با دریافت جعبه‌ها، بروشورهای آموزشی را برای کسب اطلاعات کافی دریافت می‌کنند.

دهنوی با اشاره به چگونگی استفاده از این جعبه‌ها، عنوان کرد: شهروندان اصفهانی باید بدانند که جعبه‌های ایمن صرفا مختص پسماندهای خانگی است که عموما خطرناک هستند، از این رو پس از پر شدن جعبه به هیچ وجه نباید در آن برای انتقال اقلام خطرناک به نایلون و ظرف دیگری باز شود.

وی تاکید کرد: در طول مدت استفاده از این جعبه‌ها باید اقلامی مثل تیغ، ژیلت، لانست، باتری و سایر اقلام خطرناک در جعبه ایمن ریخته شود، شهروندان پس از پر شدن جعبه آن را به همان صورت به ایستگاه‌های ثابت بازیافت سطح شهر تحویل می‌دهند و جعبه نو دریافت می‌کنند.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، مشارکت شهروندان را در این طرح عاملی برای توسعه سلامت و بهداشت دانست و افزود: پیش از این دفع غیر اصولی پسماندهای خطرناک، عواقب و مضرات فراوانی برای سلامت شهروندان، ماموران جمع‌آوری پسماند و فرآیند تولید کود به همراه داشت، اما پیش بینی می‌شود با همراهی و مشارکت مردم در اجرای این طرح این پیامدها به حداقل برسد.

صفحه‌ها