• یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 12:3544

توزیع جعبه‌های ایمن ویژه پسماندهای خطرناک خانگی

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: برای نخستین بار جعبه‌های ایمن ویژه پسماندهای خطرناک خانگی در بین خانوارهای اصفهانی توزیع می‌شود.

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت کلی پسماندها، اظهار کرد: سرانه تولید پسماند عادی به ازای هر شهروند اصفهانی حدود ۶۵۰ گرم در روز است که این عدد شامل پسماند خشک، پسماند تر و جزء پسماند ویژه می‌شود.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: برای نخستین بار جعبه‌های ایمن ویژه پسماندهای خانگی در بین خانوارهای اصفهانی توزیع می‌شود.

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت کلی پسماندها، اظهار کرد: سرانه تولید پسماند عادی به ازای هر شهروند اصفهانی حدود ۶۵۰ گرم در روز است که این عدد شامل پسماند خشک، پسماند تر و جزء پسماند ویژه می‌شود.

وی ادامه داد: پسماند خشک شامل اقلام مختلفی است و در این میان اجزای ویژه مانند باطری موبایل، تیغ صورت تراشی و سرسرنگ هم وجود دارند که در صورت تفکیک نشدن، وارد پسماند تر یا خشک شده که سبب تهدید سلامت شهروندان و مأموران جمع آوری و همینطور آلودگی کود کمپوست می‌شود.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: با بررسی تجربه کشورهای توسعه یافته دنیا استفاده از جعبه‌های ایمن به عنوان الگو و راه حلی برای تفکیک پسماندهای ویژه خانگی در دستور کار قرار گرفت.

وی تصریح کرد: جعبه‌های ایمن با الگو و طراحی مناسبی ساخته شده و به صورت پایلوت طی چند ماه در سه منطقه از شهر اصفهان و کوی اساتید و خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان، توزیع شده و مورد استفاده و بررسی قرار گرفت.

دهنوی ادامه داد: این بررسی در خصوص نوع پسماند ریخته شده در جعبه‌های ایمن، سرانه تولید آن‌ها و مدت زمان پر شدن جعبه‌ها انجام گرفته تا پس از رفع ابهامات احتمالی، این جعبه‌ها توزیع گسترده شود.

وی عنوان کرد: راهکارهای مختلفی را برای توزیع گسترده این جعبه‌ها بررسی کردیم که یکی از بهترین گزینه‌ها توزیع آن‌ در مدارس بود، زیرا توزیع جعبه‌ها در مدارس موجب پوشش ۹۰ درصدی شهروندان شهر اصفهانی در این طرح می‌شود.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان تاکید کرد: آموزش چگونگی استفاده از جعبه‌ها در مدارس موثرتر و راحت‌تر است چرا که دانش‌آموزان با دقت بالا آموزه‌ها را فراگرفته و به والدین خود منتقل می‌کنند.

 وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۵۰ هزار جعبه ایمن در مدارس در حال توزیع است افزود: حدود ۴۰۰ هزار خانوار در شهر اصفهان ساکن هستند که در صورت دریافت نکردن جعبه‌های ایمن از طریق مدارس، می‌توانند با مراجعه به ایستگاه‌های بازیافت این جعبه‌ها را دریافت ‌کنند.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: بسته به حجم و میزان اقلام مخصوص، جعبه‌های ایمن در چهار الی شش ماه پر می‌شود و پس از آن، شهروندان جعبه‌های ایمن را به ایستگاه‌های بازیافت سطح شهر تحویل داده و جعبه ایمن دیگری را رایگان دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به هزینه سه تا چهار میلیارد تومانی اجرای این طرح در هر سال گفت: هدف از اجرای طرح، تامین سلامت شهروندان و مدیریت و جداسازی اجزای ویژه پسماند خانگی است و با همین هدف هم توزیع جعبه‌های ایمن برای نخستین بار در کشور انجام شده است.

دهنوی افزود: توزیع جعبه‌ها از یک هفته گذشته آغاز شده است و پیش بینی می‌شود توزیع کامل آن‌ها در مدارس سطح شهر دو هفته زمان خواهد برد.

وی با اشاره به فاز بعدی توزیع جعبه‌ها ادامه داد: پس از توزیع جعبه‌ها در مدارس، توزیع آن‌ها در بین افراد با بیماری‌های خاص در اولویت قرار دارد و تلاش بر آن است تا هر خانواده تنها یک جعبه دریافت کند تا با توجه به هزینه صرف شده، جعبه‌ها به درستی مورد استفاده قرار بگیرد.

  • یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 12:5513

شیرابه پسماندها مدیریت می‌شود

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: با توجه به آلودگی آلی چند صد برابری شیرابه پسماندها نسبت به فاضلاب خانگی، مدیریت این مایع خطرناک به منظور جلوگیری از نفوذ به منابع آبی زیرزمینی و خاک در دستور کار قرار گرفته است.

علی دهنوی در گفت وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه قانون، خواست مردم، پرداخت هزینه و مسئولیت اجتماعی از ارکان مهم حفاظت از محیط زیست و افزایش سطح سلامت جامعه است، اظهار کرد: مسئولیت اجتماعی در ارتباط فرد با جامعه و مسئولیت حقوقی و سازمانی او معنا پیدا می‌کند.

وی با اشاره به ارتباط نزدیک همه نهادها با محیط زیست و سلامت افزود: چنانچه هر فرد نقش خود در جایگاه فردی و حقوقی را به درستی ایفا کند، نتایج بهتری برای سازمان و جامعه به دست می‌آید.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان بی‌توجهی به محیط زیست را ناشی از نبود آموزش و آگاهی دانست و عنوان کرد: روزانه حدود یک هزار تن پسماند در شهر اصفهان تولید می شود، سرانه تولید پسماند هر شهروند اصفهانی در حدود ۶۵۰ گرم است.

وی ادامه داد: پسماند تولید شده خطراتی دارد، اما خطرات این پسماند با آموزش صحیح کاهش پیدا می‌کند.

دهنوی با اشاره به فعالیت‌های سازمان پسماند در راستای تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی گفت: با توجه به آلودگی آلی چند صد برابری شیرابه پسماندها نسبت به فاضلاب خانگی، مدیریت این مایع خطرناک به منظور جلوگیری از نفوذ به منابع آبی زیرزمینی و خاک در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: اجرای پروژه‌هایی از قبیل احداث لاگون‌های تبخیری شیرابه و ساماندهی لندفیل شرق اصفهان شامل سلول بندی، مخزن گذاری و رس کوبی برای جلوگیری از نفوذ شیرابه و کنترل این مایع خطرناک در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به دیگر پروژه‌های این سازمان در حوزه آموزش و فرهنگ‌سازی خاطرنشان کرد: راه اندازی نخستین فرهنگ‌سرای زیست محیطی کشور، تهیه و توزیع بیش از ۱۰ هزار کارتن پلاست ویژه پسماندهای خشک، تهیه و توزیع جعبه‌های ایمن پسماند ویژه پسماندهای خطرناک خانگی برای ۴۰۰ هزار خانواده اصفهانی و خلق کارکتری برای استفاده در آموزش‌های مدیریت پسماند از جمله اقداماتی بوده که در راستای جلب مشارکت شهروندان انجام شده است.

 وی تاکید کرد: انتظار می‌رود وضعیت پسماندها در شهر اصفهان در سال‌های آینده وضعیت بهتری داشته باشد.

  • پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 15:5425

اصفهان به "خود دریافت پسماند" مجهز می‌شود

معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از خریداری دو دستگاه RVM"خود دریافت پسماند" خبر داد و گفت: این دستگاه‌ها بطری‌های پلاستیکی را از شهروندان دریافت کرده و در ازای آن هدیه می‌دهند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، فرشاد مستاجران با اشاره به کسب عنوان غرفه برتر سازمان پسماند در دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز در گفت وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: حدود دوماه پیش، از سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان دعوت شد که به عنوان مسئول کمیته پسماند در این همایش حضور یابد که در این راستا از همان زمان سازمان مدیریت پسماند کمیته‌ای تشکیل و آغاز به کار کرد.

وی با بیان اینکه در این کمیته از صاحب نظران و کارشناسان و اساتید کشوری دعوت و نشست‌های تخصصی تشکیل شد، افزود: روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه نیز در همایش دانشگاه سبز دو نشست با حضور کارشناسان و با محوریت مدیریت پسماند برگزار شد.

مستاجران با بیان اینکه در نمایشگاه همایش بین المللی دانشگاه سبز، سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان غرفه‌ای با عنوان این سازمان برگزار کرد ، ادامه داد: در این غرفه فعالیت‌ها، اقدامات و دستاوردهای سازمان مدیریت پسماند به نمایش گذاشته شده که بخشی از فعالیت‌ها صورت گرفته و بخشی از آنها در حال انجام است.

وی افزود: تلاش کردیم در همایش بین المللی دانشگاه سبز از نظر علمی و اجرایی حضوری فعال داشته باشیم زیرا معتقدیم باید بین دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها ارتباط و تعامل باشد.

 بطری های پلاستیکی را تحویل دهید، هدیه بگیرید

معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از خریداری دو دستگاه RVM( خود دریافت بازیافت) به قیمت هر کدام ۸۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: این دستگاه‌ها بطری‌های پلاستیکی را از شهروندان دریافت کرده و در ازای آن هدیه می‌دهد، این دستگاه خارجی است، اما برای نخستین بار در کشور نمونه ایرانی آن نیز ساخته شد و سازمان مدیریت پسماند اصفهان با قیمت یک سوم نمونه خارجی آن را خریداری کرده است.

وی با بیان اینکه سازنده مخازن زیرزمینی یکی از شرکت‌هایی است که در غرفه نمایشگاهی مدیریت پسماند حضور دارد، ادامه داد: این شرکت، مخازن زیرمینی تولید کرده که در پارک‌ها و تفرجگاه‌ها که نیاز به زیبایی دارد، زیر زمین قرار می گیرد و فقط دریچه آن روی زمین دیده می شود، این مخازن هوشمند با اشاره افراد به صورت خودکار عمل کرده و پسماند تر و خشک را به طور جداگانه دریافت می کند، قیمت هر دستگاه ۲۵ میلیون تومان است.

مستاجران تصریح کرد: رعایت مسائل زیست محیطی به ویژه مدیریت پسماند و بازیافت همیاری شهروندان را می‌طلبد و در حقیقت برای تحقق اهداف والای زیست محیطی به مشارکت و همکاری شهروندان نیاز است

وی خاطرنشان کرد: اقدامات فرهنگی و آموزشی در خصوص مدیریت پسماند در سال جاری نیز به طور گسترده‌تری در راستای فرهنگ سازی زیست محیطی انجام خواهد شد زیرا تحقق اهداف نیازمند آگاهی و همکاری شهروندان است.

  • چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 11:3355

انتخاب غرفه سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان به عنوان غرفه دار برتر همایش .

دکتر نوروزی، شهردار اصفهان در اختتامیه دومین همایش بین المللی "دانشگاه سبز" در محل دانشگاه اصفهان گفت:  دانشگاهیان پسماندها را به انرژی تبدیل کنند. امروز در اصفهان بیش از یک هزار تن پسماند تولید می‌شود؛  دانشگاه‌ها باید با گفتگوها و ارائه مقالات خود یاری کنند که طلای کثیف برای تولید انرژی مورد استفاده قرار گیرد

گزارش خبرنگار ایمنا، قدرت‌الله نوروزی در آیین اختتامیه دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز که عصر امروز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه در دانشگاه اصفهان برگزار شد، ضمن تقدیر برای برگزاری این همایش، اظهار کرد: اصفهان شهری پر از زیبایی، هنر و دارای آثار متعدد تاریخی و میراثی نهفته که بیانگر همه تاریخ ایران است و گردشگری یکی از محورهای اصلی مدیریت این دوره شهری در اصفهان است.

وی افزود: عنوان همایش دانشگاه سبز، موضوعی حقوق بشری است زیرا دانشگاه سبز منجر به توسعه پایدار و توسعه پایدار چیزی جز حقوق شهروندی و حفظ محیط زیست نیست.

شهردار اصفهان ادامه داد: اگر چه دانشگاه سبز از سابقه دیرینی برخوردا نیست اما با واژه هایی چون حقوق همبستگی پیوند عمیقی دارد.

نوروزی ادامه داد: زمانی که امریکایی‌ها در کانادا کارخانه‌های ماشین سازی را ساختند و یا در نپال با تصور اینکه از نیرو و محیط کار ارزان استفاده کنند، نهادهای بین المللی حقوق بشری مانع از اقدامات ضد زیست محیطی آمریکا شدند که پس از  آن حقوق همبستگی شکل گرفت.

شهردار اصفهان با بیان اینکه امروز همه انسان‌ها باید بر اساس حقوق بین المللی از آنچه محیط زیست را آلوده می کند در امان بمانند، افزود: خوشبختانه مدیریت شهری در اصفهان توانسته با اتخاذ سیاست‌های زیست محیطی در این راستا گام های موثری بردارد.

وی اظهار کرد : حمایت خود را از چنین همایش‌هایی برای افزایش محیط های زیست پذیر برای زندگی بهتر شهروندان اعلام آمادگی می کنیم.

نوروزی با اشاره به اینکه حق دسترسی به آب شرب سالم، خاک و هوای پاک از حقوق مسلم بشری است، گفت: شهر اصفهان به عنوان شهری  با داشتن ۲۰ هزار هکتار مساحت و دارای دو هزار هکتار بافت فرسوده و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده تاریخی امروزه به دلیل رعایت نشدن برخی مقررات در معرض تهدید فرونشست زمین است.

شهردار اصفهان با اشاره به رونمایی طومار شیخ بهایی در همایش بین المللی دانشگاه سبز اظهار کرد: این طومار را شیخ بهایی نوشت تا نحوه برداشت از این رودخانه را تعیین کند، زمانی که این طومار نوشته شده است ۸۵۰ میلیون متر مکعب آورد این رودخانه بوده و این آب تحت عنوان حقابه متعلق به همه کسانی بود که در آن زمان از این روخانه استفاده می کردند؛ حقی که مبنای قانونی و شرعی دارد.

برای تونل سوم و کوهرنگ چاره اندیشی شود

نوروزی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۳۳ تونل اول کوهرنگ با پول حقابه داران احداث شد و تونل دوم پس از انقلاب به بهره برداری رسید، افزود: همه این‌ها بر اساس قواعدی بود که محیط زیست تخریب نشود، حقوق قانونی و شرعی مردم رعایت شود و  توسعه پایدار تحقق یابد، ولی برداشتهای غیرمجاز، تخصیص‌های غیر منطقی، توسعه برداشت از بخش‌های مختلف و اقدامات نامناسب و بی ارتباط با محیط زیست، امروز حادثه‌ای را آفریده که بیم آن می‌رود که اصفهان دچار فرونشست شود.

شهردار اصفهان اظهار کرد: سفره‌های آب زیرزمینی خشکیده، فرونشست اصفهان را تهدید می کند، اگر چاره‌ای اندیشیده نشود و برای تونل سوم کوهرنگ و سد بهشت آباد برنامه ریزی نکنیم، بزرگترین دستاورد بشری در اصفهان مورد تهدید قرار می گیرد.

وی با اشاره به ۵۰۰ هکتار زیربنای میراث فرهنگی شهر اصفهان ادامه داد: میدان نقش جهان، چهل ستون، پل خواجو، سی و سه پل و ... دستاوردهایی است که اگر چه در اصفهان واقع شده اما افتخار بزرگی برای جهانیان است.

نوروزی با بیان اینکه اصفهان، مظهر هنر و تجلی گاه همه زیبایی‌های بشر است، تصریح کرد: طومار شیخ بهایی باید در چنین همایشی رونمایی شود و دانشگاه‌ها باید بدانند که امروز دوره مدرک گرایی نیست بلکه امروز باید به رفاه مردم اندیشیده شود.

شهردار اصفهان با بیان اینکه دانشگاه‌ها نمی توانند بدون تعامل  با بخش‌های مختلف اجتماعی، مدیریت شهری صنعت و کشاورزی نقش خود را ایفا کنند، افزود: باید برای مقالات دانشگاهی چاره‌ای اندیشیده شود،  مقاله‌ای که گره کوری از جامعه نگشاید، هیچ ارزشی ندارد.

نوروزی با اشاره به اینکه تعامل دانشگاه با جامعه سبب تحقق رفاه عمومی می شود، ادامه داد: باید چنین مراسمی در دانشگاه‌ها برگزار شود تا مدیران و دانشگاهیان بدانند بدون تعامل با یکدگیر نمی‌توان موفق بود هر دو لازم و ملزوم یکدیگرند.

دانشگاهیان پسماندها را به انرژی تبدیل کنند

وی با اشاره به اینکه در اصفهان زمینه برای دانشگاه سبز در راستای حفاظت از محیط زیست، توسعه پایدار و دانشگاه سبز فراهم است، گفت: امروز در اصفهان بیش از یک هزار تن پسماند تولید می‌شود؛  دانشگاه‌ها باید با گفتگوها و ارائه مقالات خود یاری کنند که طلای سیاه برای تولید انرژی مورد استفاده قرار گیرد.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان در روزگاری ۱۲ هزار هکتار فضای سبز داشت و با حقابه‌ها آبیاری می‌شد، افزود: امروز این فضای سبز به ۳۷۰۰ هکتار کاهش یافته است، سال گذشته بزرگترین اضطراب و دغدغه ما پس از زاینده رود، آبیاری فضای سبز شهری بود که بر این اساس دو تصفیه خانه احداث شد و در حال حاضر تصفیه خانه شاهین شهر برای بیش از ۴۰۰ هکتار فضای سبز پساب تصفیه شده تحویل می دهد.

وی ادامه داد:  با تصفیه ثانویه فاضلاب شهری توانستیم  فضای سبز و درختان ۲۰۰ ساله‌ای که بخشی از هویت این شهر هستند را از بحران خشکسالی نجات دهیم.

نوروزی گفت: در برخی نقاط کشور نمی دانیم چگونه جلوی سیلاب را بگیریم که قاتل جان مردم نشود در حالی که اگر تونل سوم کوهرنگ، تونل بهشت آباد احداث شده بود شاید بخشی از این حجم عظیم سیلاب در آنها ذخیره می شد.

وی با اشاره به اینکه  مانند دوران دفاع مقدس که مردان، زنان، جوانان اصفهانی با تقدیم ۲۳ هزار شهید ایثارگرانه به صحنه آمدند و از کشور دفاع کردند، در نخستین روزهای که کشور دجار بحران سیلاب شد با تمام تجهیزات به لرستان و خوزستان رفتیم، اظهار کرد: تا دیروز نیروهای ما در مناطق سیل زده ماندند تا بگویند با وجود همه بحث‌هایی که علیه اصفهان شده بود، نوع دوستی، بشر دوستی و حمایت از دیگران اولویت اول ماست.

مقامات دولتی اجازه خروج آب از کشور را ندهند

شهردار اصفهان خاطر نشان کرد: امیدوارم تهدید ها به فرصتی تبدیل شود که عده ای تحت فشار سیلاب آسیب نبیند و زمینه ای ایجاد شود که مقامات دولت تصمیمی بگیرند که آب‌ها به خارج از ایران نرود.

وی تصریح کرد: نمی توان از توسعه پایدار صحبت کرد و به این مسئله نیاندیشید.

نوروزی با اشاره به اینکه در خصوص هوای پاک با دانشگاه‌ها تعامل وجود دارد، اظهار کرد : از تمامی کسانی که در زمینه جلوگیری از آلودگی خاک، آب و گسترش فضای سبز مقاوم به کم آبی فعالیت می کنند، حمایت می کنیم.

شهردار اصفهان تصریح کرد: یقین دارم در سایه تعامل می توان مشکلات شهرها و کشور راحل کرد تا  شهرهایمان را زیست پذیر تر کند و این همان رسالتی است که همه ما دانشگاهیان بر دوش داریم.

به گزارش خبرنگار ایمنا دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز دهم و یازدهم اردیبهشت ماه در دانشگاه اصفهان برگزار شد. طی این دو روز ۱۸ نشست تخصصی برگزار و ۲۰ مقاله از ۸۲ مقاله ارائه شده به عنوان مقالات برتر انتخاب شدند. در آیین اختتامیه این همایش از دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه تهران، زنجان، تبریز ، کاشان،  فردوسی مشهد ، شهید مدنی آذربایجان، تربیت مدرس و دانشگاه اصفهان به عنوان دانشگاههای سبز کشور تجلیل شد.

سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان و شرکت الکترونیکی ابوالفضل یزد به عنوان غرفه داران برتر این همایش انتخاب شدند.

گفتنی است در حاشیه این همایش از طومار شیخ بهایی نیز رونمایی شد.

  • سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 16:3438

400 هزار خانوار اصفهانی جعبه‌های ایمن می‌گیرند

معاون فناوری، برنامه ریزی و پژوهش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در گفت و گو با اصفهان زیبا با بیان اینکه جعبه های ایمن (safety box) برای نخستین بار در کشور از سوی شهرداری اصفهان و سازمان مدیریت پسماند با هدف حفظ سلامت شهروندان در نظر گرفته شد

در کنار پسماندهای تر و خشک، پسماندهای ویژه و خطرناک مثل سر سرنگ، باتری موبایل، سوزن های انسولین و پسماند عفونی، پسماندهای بُرنده و پر خطر دیگری هم در منزل تولید می‌شود که تا کنون راهکاری برای جمع‌آوری آنها وجود نداشت و داخل پسماندهای تر ریخته می‌شد، اما از امروز توزیع جعبه‌های ایمنی برای جمع‌آوری پسماندهای خطرناک در بین شهروندان آغاز شده است. آمار ارائه شده از سوی مدیران شهری نشان می دهد  این طرح، هزینه های زیادی را به دنبال دارد، اما برای ارتقای سطح بهداشت و حفظ سلامت شهروندان به اجرا در آمده و قرار است بین 400 هزار خانواده اصفهانی توزیع شود.

معاون فناوری، برنامه ریزی و پژوهش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در گفت و گو با اصفهان زیبا با بیان اینکه جعبه های ایمن (safety box) برای نخستین بار در کشور از سوی شهرداری اصفهان و سازمان مدیریت پسماند با هدف حفظ سلامت شهروندان در نظر گرفته شد، گفت: در همه منازل یکی از مشکلاتی که وجود دارد، این است که پسماندهای خطرناک مانند سر سرنگ، تیغ، باتری، سرنگ انسولین و... پس از استفاده برای دور ریختن محل مناسبی ندارند و شهروندان همیشه در این رابطه دچار سردرگمی هستند.فرشاد مستاجران ادامه داد: برای حل این مشکل مدیریت شهری وارد عمل شد و جعبه های ایمن  زرد رنگ طراحی شد که المان های نقش بسته روی این جعبه ها نشان می دهد چه چیزی باید داخل آن ریخته شود تا از اتفاق های ناخوشایند بعدی جلوگیری شود. این مدیر شهری افزود: از خطراتی که مخلوط شدن پسماندهای تیز و برنده همراه با پسماندهای عادی به دنبال دارد، آسیب به کارکنان در هنگام جداسازی یا جمع آوری  پسماند ، کاهش کیفیت کود  تولیدی از پسماندها و همچنین ایجاد خطر برای شهروندان است.وی گفت: حفظ سلامت شهــــروندان، جلوگیری از یکی‌شدن زباله ها و بالا رفتن کیفیت کودی که در فضای سبز استفاده می شود، از جمله اهداف این طرح هستند.به گفته وی، در صورتی که این اتفاق نیفتد و زباله های خطر ناک و عفونی تفکیک نشوند، با دیگر پسماندها وارد خطوط پردازش کارخانه کودآلی شده و کود تولید شده در سطح پارک استفاده می شود که هر روز در این فضا تردد می کنیم و ممکن است هرکدام از این اشیای تیز و برنده برایمان مشکل ایجاد کنند.

 توزیع جعبــــه ها در مدارس و ایستگاه های بازیافت

مستاجران با توضیح روند توزیع و آموزش شهروندان برای استفاده از این جعبه ها تصریح کرد: برای این کار از طریق آموزش و پرورش وارد عمل شده ایم، چرا که اگر از طریق مدارس و دانش آموزان این کار انجام شود، نتیجه بیشتری به همراه  دارد. اما خانواده هایی که دانش آموز ندارند نیز از طریق مراجعه به ایستگاه های ثابت بازیافت برای دریافت این جعبه ها اقدام می کنند.معاون فناوری، برنامه ریزی و پژوهش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان یادآور شد: دستور العمل و نحوه استفاده از جعبه‌ها به‌صورت کامل مشخص شده است، اما از آنجا که هر خانواده میزان مصرف متفاوتی دارد، زمان تحویل مشخصی در نظر گرفته نشده و خانواده ها جعبه های پر شده را به همان ایستگاه‌های ثابت بازیافت تحویل داده و مجددا جعبه جدید تحویل بگیرند.وی خاطر نشان کرد: هفته گذشته از طریق  مسئولان آموزش سازمان مدیریت پسماند به مربیان بهداشت مدارس آموزش های لازم در این مورد داده شده، از روز گذشته نیز جعبه ها در اختیار شهرداری مناطق پانزده‌گانه قرار گرفته و قرار است از هفته آینده توزیع آن در مدارس سطح شهر آغاز شود تا به دست خانواده‌ها برسد.

 همکاری مردم، رمز موفقیت طرح جعبه‌های ایمن

مستاجران در مورد اجرای موفق آزمایشی این طرح در سه منطقه شهر گفت و افزود: سال گذشته در سه منطقه 3،7 و 14 جعبه ها تحویل خانواده ها شد و استقبال خوبی از سوی مردم شکل گرفت و در حال حاضر تنها درخواست مدیریت شهری همکاری همه‌جانبه شهروندان با این طرح است.وی تاکید کرد: در گذشته امکان این جداسازی فراهم نبود؛ قطعا وظیفه سازمان پسماند فراهم آوردن این امکان برای شهروندان بوده و حالا موفقیت در این برنامه مسئولیت اجتماعی شهروندان را می طلبد که در صورت همراهی نتیجه مطلوب ایجاد می گردد.معاون فناوری،برنامه ریزی و پژوهش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان تصریح کرد: برای آرامش بیشتر استفاده از این امکانات یک ضرورت است و شهروندان می توانند در صورت بروز مشکل در هر مرحله توزیع یا جمع آوری با شماره 137 تماس حاصل کنند تا پیگیری‌های لازم انجام شود و این برنامه بدون وقفه و مشکل ادامه پیدا کند.

هزینه چهار میلیاردی برای اجرای طرح جعبه‌های ایمنی

گفتنی است طبق برآوردهای انجام شده توزیع جعبه‌های ایمنی سالانه بین سه تا چهار میلیارد تومان برای سازمان مدیریت پسماند هزینه در بر دارد، اما برای حفظ سلامت شهر و شهروندان پس از سال ها این اقدام به صورت جدی دنبال شده و انتظار هم می رود که شهروندان در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند و اقلام مورد نظر را در این جعبه‌های ایمن قرار بدهند.

  • یکشنبه 12 اسفند 1397 23:0343

در سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان کلید می‌خورد؛ جلوگیری از نفوذ شیرآبه به منابع زیرزمینی

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: روزانه بیش از یک هزار تن پسماند شهری به کارخانه پردازش پسماند و تولید کود آلی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان وارد می‌شود که بخش عمده پسماندهای شهری را مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیکی از جمله باقیمانده مواد غذایی تشکیل می‌دهد که منشأ اصلی تولید شیرابه است.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: روزانه بیش از یک هزار تن پسماند شهری به کارخانه پردازش پسماند و تولید کود آلی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان وارد می‌شود.

فرشاد مستأجران در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: بخش عمده پسماندهای شهری را مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیکی از جمله باقیمانده مواد غذایی تشکیل می‌دهد که منشأ اصلی تولید شیرابه است بر همین اساس روزانه حدود ۴۰ تا ۵۰ مترمکعب شیرابه بر اثر پردازش پسماند در بخش‌های مختلف کارخانه تولید و در کانال‌های شیرابه جاری می‌شود.

وی با تأکید بر اهمیت جلوگیری از نفوذ این شیرابه‌ها به آبهای زیرزمینی و لزوم حفظ سلامت خاک افزود: به همین دلیل پروژه احداث لاگون‌های تبخیری شیرابه در دستور کار سال جاری سازمان قرار گرفته است؛ لاگون فضای بزرگ مستطیل شکلی است که عایق گذاری شده تا شیرابه ها به زمین نفوذ پیدا نکند؛ فاز طراحی آن‌ها در نیمه دوم سال جاری آغاز شده و هم اکنون در مراحل پایانی قرار دارد.

 معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در خصوص جزییات فنی این پروژه تصریح کرد: با توجه به مطالعات انجام شده در مورد اهمیت استفاده از لایه گذاری مناسب برای هر لاگون، استفاده از ژئوممبران و ژئوتکستایل و دو لایه خاک رس کوبیده شده به عنوان مباحث اجرایی پوشش لاگون‌ها مد نظر قرار گرفته استمستأجران در خصوص بازه زمانی و مکانی اجرای پروژه نیز توضیح داد: این طرح در محل کارخانه پردازش مواد و تولید کود آلی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان کلید می‌خورد و عملیات احداث نخستین لاگون تا پایان سال جاری آغاز خواهد شد.

وی هزینه احداث هر لاگون را حدود چهار میلیارد ریال برآورد کرد و ادامه داد: احداث نخستین لاگون به ابعاد ۳۰ در ۹۰ متر، حداقل به مدت سه ماه طول خواهد کشید.وی در خصوص پیامدهای مثبت این طرح نیز تصریح کرد: از جمله آثار مثبت اجرای این طرح می‌توان به کاهش ورود شیرابه به زمین، جلوگیری از آلودگی سفره‌های آب زیرزمینی و کاهش هزینه‌های تصفیه و پاکسازی خاک اشاره کرد؛ در فاز نخست این طرح جلوگیری از نفوذ شیرابه به زمین در دستور کار بوده است و در فاز بعدی ضمن بررسی روش‌های تصفیه تلاش خواهد شد بازیافت آب از شیرابه انجام شود.