• سه شنبه 22 آبان 1397 17:0319

توليد كود آلي از پسماند تر

توليد كود آلي از پسماند تر

نخستين كارخانه كود آلي در ايران در سال ۱۳۴۷ در اصفهان به بهره برداري رسيد و پس از آن در سال ۱۳۶۸ كارخانه فعلي در شرق اصفهان در منطقه « گردنه زينل » در زميني در حدود ۱۰۰ هكتار مشغول به كار شد. در اين كارخانه كه روزانه پذیرای حدود ۱۰۰۰ تن پسماند عادي توليدي شهر اصفهان می باشد به طور متوسط در حدود ۱۰۰ الي ۱۵۰ تن كود كمپوست جهت استفاده در فضای سبز زمينهاي كشاورزي تولید می شود . 
افزايش ميزان دريافت پسماند تا حد پوشش دادن كل پسماند جمع آوري شده در ساعات شب در سطح شهر اصفهان يكي از اهداف اين سازمان بوده ، كه در حال حاضر با استفاده بهينه از تجهیزات موجود ، افزايش ساعات كار دستگاهها ، به حداقل رساندن زمان خواب و تعميرات دستگاهها به اين هدف جامه عمل پوشانده شده است 
ارتقاء كيفيت محصولات توليدي از ديگر اهداف كيفي اين سازمان مي باشد . در اين راستا بهينه سازي و تكميل تجهيزات مربوط به آزمايشگاه ، ساخت دستگاههای استراتژیک کارخانه های کمپوست با استفاده از نيروهاي تحصيل كرده و متخصص ، استفاده از بخش خصوصي و برون سپاري بعضي از بخشهاي كارخانه از اقدامات انجام شده در این زمینه می باشد از جمله دستگاههای استراتژیک کارخانه کمپوست اصفهان که توسط متخصصین داخلی این مرکز تولید و به بهره برداری رسیده است می توان به موارد ذیل اشاره نمود : 
طراحی و ساخت دو دستگاه سرند موبایل ۰۱۵ و ۰۵ توسط متخصصین سازمان مدیریت پسماند 
طراحی و ساخت سرند موبایل توسط متخصصین سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان که یکی از دستگاه های استراتژیک کارخانه کمپوست محسوب می شود. سیستم دانه بندی این سرند ها با هدف تولید کود مرغوب و کاهش ناخالصی های فیزیکی کود انتخاب شده که در اين سيستم قابليت توليد کود با سایز ۰۱۵ و ۰۵ وجود دارد با راه اندازي اين سيستم ظرفيت توليد كود مناسب جهت استفاده در فضاي سبز شهري به نحو چشمگيري افزايش یافته است .
طراحی و ساخت این دستگاه توسط متخصصان داخلی منجر به کاهش وابستگی به کشورهای خارجی و خروج ارز و در نتیجه هزینه های ناشی از آن می گردد. همچنین این دستگاه باعث افزایش تولید کود کمپوست گردیده که سبب درآمد زایی به صورت مستقیم، حاصل از فروش کود می گردد. 
همچنین این سازمان توانسته موفق به دریافت نشان استاندارد ملی کود درجه ۱ از سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و نشان آیسیک از سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گردد.

Picture278.jpg

IMG_3580.jpg

IMG_4714.jpg

sarande tolid kood.jpg

IMG_5069_resize.jpg

Picture8.jpg