• پنجشنبه 03 مرداد 1398 14:3109

کاهش هزینه‌های مدیریت پسماند با تفکیک زباله از مبدا

کاهش هزینه‌های مدیریت پسماند با تفکیک زباله از مبدا

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: در چند سال اخیر تلاش شده تا با ایجاد زیرساخت‌های لازم و برنامه‌های مختلف و متنوع فرهنگی و آموزشی به منظور ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبدا، هزینه‌های مدیریت پسماند را به حداقل کاهش دهیم همچنین از مخاطرات زیست محیطی جلوگیری کنیم.

به گزارش ایمنا، حسین امیری در جلسه هماهنگی و برنامه ریزی معاونت خدمات شهری اظهار کرد: حفاظت از محیط زیست مسئله بسیار مهمی است و همواره باید جزو دغدغه‌های اصلی مسئولان و شهروندان قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر روزانه بیش از یک هزار تن پسماند از سطح شهر اصفهان جمع آوری می‌شود، تصریح کرد: مدیریت پسماند از جمله مسائلی است که تأثیر مستقیم در محیط زیست دارد یعنی اگر در زمینه پسماند، مدیریت صحیحی انجام نشود مخاطرات زیست‌محیطی زیادی برای مردم و شهر به همراه دارد که در نتیجه کاهش کیفیت زندگی انسان‌ها را به دنبال خواهد داشت.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان تفکیک زباله از مبدا و بازیافت را مولفۀ اصلی در مدیریت صحیح پسماند ارزیابی کرد و افزود: برای آنکه بتوان این تهدید بزرگ را به فرصت تبدیل کرد سه اصل مهمِ کاهش تولید زباله، استفاده مجدد و بازیافت را باید همواره در مدیریت پسماند در نظر گرفت و این مسائل باید به طور ویژه فرهنگ‌سازی شود و همه شهروندان خود را ملزم به عمل به آن بدانند.

وی با بیان اینکه براساس آخرین آمارهای ارائه شده سرانه تولید زباله هر شهروند اصفهانی ۴۷۷ گرم در روز است، تصریح کرد: مشارکت مردمی در مدیریت پسماند نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند شهروندان باید علاوه بر تلاش برای تولید پسماند کمتر، جداسازی اولیه پسماندها را در منازل انجام دهند تا کار بازیافت ساده تر شود.

امیری افزود: تفکیک زباله از مبدا موضوعی است که همواره مورد توجه شهرداری اصفهان بوده و در این زمینه اقدامات زیادی انجام شده است که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی غرفه‌های بازیافت در مناطق ۱۵ گانه شهر  و همچنین فرهنگ‌سازی از طریق رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی، بیلبوردها و آموزش در مدارس اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ نیازمند بسیج همگانی است و همه مردم باید در این طرح مشارکت کنند، خاطرنشان کرد: تفکیک نکردن زباله‌های تر و ‌خشک از مبدأ مشکلات زیادی را برای بازیافت و استفاده دوباره از این طلای کثیف به وجود می‌آورد و اگر فرهنگ جداسازی در خانواده‌ها نهادینه شود از صرف بسیاری از هزینه‌ها برای جداسازی پسماند در کارخانه جلوگیری می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان افزود: در چند سال اخیر تلاش شده تا با ایجاد زیرساخت‌های لازم و برنامه‌های مختلف و متنوع فرهنگی و آموزشی به منظور ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبدا، هزینه‌های مدیریت پسماند را به حداقل کاهش دهیم همچنین از مخاطرات زیست محیطی جلوگیری کنیم.

وی افزود: تفکیک زباله از میدأ نه تنها در منازل بلکه در تمام مراکز و واحدهای مختلف اداری، تجاری، صنعتی و آموزشی باید به درستی انجام شود.

امیری گفت: از شهروندان اصفهانی می‌خواهیم که مدیریت زباله‌های خانگی و تفکیک پسماندهای تر و خشک را جدی بگیرند و سازمان مدیریت پسماند را در بهتر اجرا شدن این طرح همراهی کنند