• دوشنبه 05 فروردین 1398 21:3108

مصاحبه با دکتر علی دهنوی مسئول کمیته پسماند بازیافت در دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز

مصاحبه با دکتر علی دهنوی مسئول کمیته پسماند بازیافت در دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز

مديريت پسماند شهرداري اصفهان و مسئول کميته پسماند بازيافت در دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز در مصاحبه اختصاصي با واحد خبر روابط عمومي به تشريح اهداف اين کميته پرداخت.

آقای دکتر لطفا خودتان را معرفی بفرمایید؟
بنده دهنوی هستم عضو هیات علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه اصفهان و مدير عامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان، گرايش من مهندسي محيط زيست و تخصص اصلي بنده در زمينه تصفيه آب و فاضلاب است و يک سالي است در بحث مديريت پسماند شهري نيز ورود پيدا کرده ام و در اين زمينه کارهايي را شروع کرده ام.
لطفا کمیته پسماند بازیافت دومین همایش بين المللي دانشگاه سبز، که درحال حاضر مسئول آن هستيد را معرفي و درباره فعاليت هاي آن توضيح دهيد؟
محورهای مختلفی برای دانشگاه سبز در نظر گرفته شده از جمله بحث آب و پساب، انرژی و موارد مختلفي که به نوعي حفاظت از محيط زيست را در دستور کارشان دارند. یکی از این حوزه ها بحث مدیريت پسماند در دانشگاه ها و به نوعي دانشگاه سبز و مديريت پسماند است. بد نيست اين مورد را متذکر شوم که اين همايش به نوعي در دانشگاه و براي دانشگاه درحال انجام شدن است ولي نتايج اين همايش مي تواند بعدا توسط دانشگاه، فرهنگ سازي شده و به کل شهر و كشور توسعه داده شود. بنابراين نگاه فقط اين نيست كه مديريت پسماند در داخل دانشگاه انجام شود بلكه هدف اين است كه اگر در اينجا انجام مي شود، بتواند به عنوان يك الگوي موفق به دانشگاه¬هاي ديگر، ادارات، شهرها و روستاها گسترش پيدا كند. بنابراین یکی از حوزه های کاري در اين همايش بحث مديريت پسماند است. براي روشن شدن اهميت موضوع در دانشگاه اصفهان روزانه حدودا ۱۵ هزار نفر اعم از کارمندان و اساتید و دانشجویان در رفت و آمد هستند که باعث تولید پسماند زیادي مي شوند.اگر بخواهيم مديريت پسماند در شهر نتيجه موثرتري داشته باشد، به نظرم يکي از مکان هايي كه مي شود اقداماتي را به صورت پايلوت انجام داد در دانشگاه است. هم‌ ميزان توليد زياد است، هم تنوع توليدات وجود دارد و هم اقشار مختلف با تنوع فرهنگي و اجتماعي مختلفي در ان هستند. بنابراين به عنوان يك پايلوت مناسبي ميتواند مد نظر قرار گيرد. در دانشگاه اصفهان بخش اعظمي از اين پسماندها در خوابگاه، بخشي در كوي اساتيد و بخشي در رستوران هاي سطح دانشگاه توليد مي شود. سه حوزه را در مديريت پسماند دانشگاه سبز مد نظر داريم كه يكي از اين حوزه ها، بازيافت و استفاده مجدد است. بسياري از اين اقلامي كه چه در سطح دانشگاه و چه در شهر به عنوان دورريز و پسماند توليد مي شوند، قابل بازيافت هستند و بعد از بازيافت و استفاده مجدد هستند. بازيافت مي تواند با تفكيك پسماندهاي خشك و تر عملياتي شود و حتي مي تواند توسعه پيدا كند كه بعدا بتوانيم از آن ها انرژي استحصال كنيم، كود توليد كنيم و تقريبا كل پسماند را بتوانيم بازيافت و از آن استفاده كنيم و مجدادا به چرخه باز گردانيم. تكنولوژي هاي متنوعي در اين حوزه از مرحله تفكيك در مبدا تا مراحل نهايي وجود دارد كه قرار است بخش هايي از آن در همايش مديريت سبز ارائه شود.
یکی دیگر از حوزه هایی که در این همایش قرار است راجع به آن صحبت شود سياستهاي زيست محيطي و اقتصادي و درآمدزايي حاصل از مدیریت پسماند است. کل این پسماند اگر تفکیک شود و مورد استفاده قرار بگيرد و يا انرژي از آن توليد شود، باعث درآمدزايي مي شود. اصطلاح طلاي کثيف به دليل مباحث اقتصادي و درامدزايي پسماند به آن اطلاق ميشود. اين طلاي كثيف اصطلاحي است كه واقعا درست انتخاب شده چون پسماندها سرمايه هستند و اگر مديريت صحيحي داشته باشيم، مي توانيم آنها را مجددابه چرخه مصرف باز گردانيم و از آنها ثروت توليد كنيم.
کار دیگری که قرار است در این همایش انجام شود بحث آموزش، فرهنگ سازي و مشارکت هاي مردمي است. مدیریت پسماند موفق نخواهد بود مگر اینکه تمام مردم در این چرخه مديريت نقش داشته باشند، طيبعتا با آموزش و فرهنگ سازي است که اين نقش به نوعي پر رنگ تر خواهد شد. اين ها محوري هاي اصلي است ولي قرار است يک سري پنل تخصصي هم در اين همايش در حوزه هاي مختلف از جمله مديريت پسماند داشته باشيم. يکي از اين پنل-هايي كه پيشنهاد شده جايگاه مديريت پسماند در انجام تعهدات تغيير اقليم است و با توجه به اينكه بخش عمده اي از پسماند دفن مي شود و گازهاي گلخانه اي از جمله متان و كربن دي اكسيد توليد مي¬كند، مي تواند بر روي تغييرات اقليمي تاثير گذار باشد و با توجه به كنفرانس تغيير اقليم سال ۲۰۱۵ و تعهداتی که ایران داشته، یکی از محورها مي تواند اين موضوع باشد و ما مي توانيم آن را در حوزه مديريت پسماند مورد بررسي قرار
دهیم و راه کارهای مناسبی را ارائه دهیم و به اجرايي شدن تعهداتي که ايران داشته بتوانيم کمک كنيم.
کار دیگری که به نظرم دانشگاه می تواند در آن نقش داشته باشد این است که يک اطلس جامع مديريت پسماند براي كشور تهيه كند. ما درحال حاضر عدد و رقم صحیحی از وضعیت تولید پسماند از روش مديريتي در دسترس نداريم. مثلا اينکه در شهرهاي شمالي از چه الگويي براي مديريت پسماند استفاده کنيم، يا شهرهاي جنوبي چه الگويي يا در مرکز ايران چه کنيم. پس دانشگاه كمك زيادي مي تواند در تهيه اين اطلس داشته باشد و يك پنل تخصصي را مي توانيم به اين موضوع اختصاص دهيم. علاوه بر اين كارگاه هاي تخصصي نيز مي تواند در كنار اين همايش وجود داشته باشد.
به نظر می رسد در این چند مورد می توانیم کارگاه هاي تخصصي داشته باشيم که تکنولوژي هاي جديد جمع آوري و ذخيره-سازي پسماند بخصوص در دانشگاه ها را معرفي کنيم. براي مثال معرفي تكنولوژي دستگاه هاي خود دريافت پسماند خشك. در دنیا تکنولوژی هایی وجود دارد که مثل خودپردازهايي که پول دريافت ميکنيد، خود دريافت هستند .مثلا كارت هاي مترو و يا ... را براي شما در قبال دريافت پسماند خشك تفكيك شده،شارژ مي كنند. اين ها يكي از مواردي است كه دنبال آن هستيم كه به صورت تخصصي راجع به آن صحبت كنيم و حتي نمايشگاهي داشته باشيم كه اين موارد را ارائه كنيم. در حال حاضر با تكيه بر دانش داخلي، خود دريافت بومي پسماند خشك در حال توليد است كه اميدواريم در نمايشگاه رونمايي شود.
مخازن زیرزمینی هوشمندی توليد کرده ايم که به جاي قرار گرفتن روي زمين، در داخل زمين هستند و ما آن مخازن را نمي بينيم. يک دريچه ی ورودی دارد که شامل یک سنسور است که وقتی زباله را جلوي آن مي گيريم درب آن باز مي شود و زباله را داخل آن مي اندازيم و درب آن بسته مي شود و وقتي مخزن پر شد آلارم مي دهد و آن را خالي مي کنند. مزيت اين مخزان به جز اينكه از منطره هاي زشت جلوگيري نيشود، باعث عدم دسترسي بسياري از حيوانات به زباله ها و پاره كردن كيسه انها ميشودكه نهايتا باعث جلوگيري از آلودگي محيط مي شود. در شهر اصفهان يك تا دو مورد از اين مخزن ها نصب شده است و احتمالا يكي از آنها را نيز در دانشگاه اصفهان تا قبل از اينكه همايش شروع شود نصب خواهيم كرد يا در نمايشگاه جانبي نمايش خواهيم داد. بحث بعدي كه در كارگاه تخصصي مورد بررسي قرار مي گيرد تكنولوژي مديريت پسماند ويژه دانشگاه ها است كه مي توانيم به يك جمع بندي خاصي برسيم با توجه به اينكه جمعيت زيادي وجود داد و همه جوان هستند، باتوجه به اين كه خوابگاه وجود دارد و مي توانيم به اين نتايج برسيم كه چه كارهايي مي توانيم بكنيم كه توليد پسماند را كاهش دهيم و ثانيا از تكنولوژي هاي نوين نيز استفاه كنيم. در كنار اين چند محور كه به طور خلاصه شامل ارائه مقالات و پنل هاي تخصصي و كارگاه هاي تخصصي و غرفه های نمایشگاهی در حوزه های مختلف وجود دارد،تلاش می-کنیم در حوزه مدیريت پسماند هم اين خوددريافت هاي پسماند و مخازن هوشمند را ارئه دهيم و بتوانيم گره اي از مشکلات کشور را باز کينم.
در زمینه مدیریت پسماند مثل زمینه هاي ديگر شرکت هاي قدري نداريم و شرکتهايي که وجود دارند نيز بيشتر در زمينه ساخت تجهيزات و بهره برداري خطوط پردازش هستند، اخيرا نيز يک شركت دانش بنیان را فعال کرده ایم و این مخازن هوشمند را تولید کرده ايم. يا RVM را سازمان مدیریت پسماند حمایت کرده و الان درحال تولید است. به نظرم جذاب است که اين شرکتها در اين همايش حضور داشته باشند. حتما پيگيري مي کنيم شركت هاي دانش بنیانی که می توانند تکنولوژیهاي نويني را در کشور اشاعه دهند در اين همايش حضور داشته باشند و پيگيري مي کنيم كه اين مورد اتفاق بيفتد.
گفتنی است دومین همایش بین المللي دانشگاه سبز با ميزباني دانشگاه اصفهان در روزهاي ۱۰ و ۱۱ اردیبهشت ماه سال جاری با حضور صاحب نظران داخلی و خارجی در اين دانشگاه برگزار مي شود.