@import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.base.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.base-rtl.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.menus.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.menus-rtl.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.messages.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.messages-rtl.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.theme.css"); @import url("http://pasmand.isfahan.ir/modules/system/system.theme-rtl.css");
  • یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 12:3544

توزیع جعبه‌های ایمن ویژه پسماندهای خطرناک خانگی

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: برای نخستین بار جعبه‌های ایمن ویژه پسماندهای خطرناک خانگی در بین خانوارهای اصفهانی توزیع می‌شود.

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت کلی پسماندها، اظهار کرد: سرانه تولید پسماند عادی به ازای هر شهروند اصفهانی حدود ۶۵۰ گرم در روز است که این عدد شامل پسماند خشک، پسماند تر و جزء پسماند ویژه می‌شود.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: برای نخستین بار جعبه‌های ایمن ویژه پسماندهای خانگی در بین خانوارهای اصفهانی توزیع می‌شود.

علی دهنوی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت کلی پسماندها، اظهار کرد: سرانه تولید پسماند عادی به ازای هر شهروند اصفهانی حدود ۶۵۰ گرم در روز است که این عدد شامل پسماند خشک، پسماند تر و جزء پسماند ویژه می‌شود.

وی ادامه داد: پسماند خشک شامل اقلام مختلفی است و در این میان اجزای ویژه مانند باطری موبایل، تیغ صورت تراشی و سرسرنگ هم وجود دارند که در صورت تفکیک نشدن، وارد پسماند تر یا خشک شده که سبب تهدید سلامت شهروندان و مأموران جمع آوری و همینطور آلودگی کود کمپوست می‌شود.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: با بررسی تجربه کشورهای توسعه یافته دنیا استفاده از جعبه‌های ایمن به عنوان الگو و راه حلی برای تفکیک پسماندهای ویژه خانگی در دستور کار قرار گرفت.

وی تصریح کرد: جعبه‌های ایمن با الگو و طراحی مناسبی ساخته شده و به صورت پایلوت طی چند ماه در سه منطقه از شهر اصفهان و کوی اساتید و خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان، توزیع شده و مورد استفاده و بررسی قرار گرفت.

دهنوی ادامه داد: این بررسی در خصوص نوع پسماند ریخته شده در جعبه‌های ایمن، سرانه تولید آن‌ها و مدت زمان پر شدن جعبه‌ها انجام گرفته تا پس از رفع ابهامات احتمالی، این جعبه‌ها توزیع گسترده شود.

وی عنوان کرد: راهکارهای مختلفی را برای توزیع گسترده این جعبه‌ها بررسی کردیم که یکی از بهترین گزینه‌ها توزیع آن‌ در مدارس بود، زیرا توزیع جعبه‌ها در مدارس موجب پوشش ۹۰ درصدی شهروندان شهر اصفهانی در این طرح می‌شود.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان تاکید کرد: آموزش چگونگی استفاده از جعبه‌ها در مدارس موثرتر و راحت‌تر است چرا که دانش‌آموزان با دقت بالا آموزه‌ها را فراگرفته و به والدین خود منتقل می‌کنند.

 وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۵۰ هزار جعبه ایمن در مدارس در حال توزیع است افزود: حدود ۴۰۰ هزار خانوار در شهر اصفهان ساکن هستند که در صورت دریافت نکردن جعبه‌های ایمن از طریق مدارس، می‌توانند با مراجعه به ایستگاه‌های بازیافت این جعبه‌ها را دریافت ‌کنند.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: بسته به حجم و میزان اقلام مخصوص، جعبه‌های ایمن در چهار الی شش ماه پر می‌شود و پس از آن، شهروندان جعبه‌های ایمن را به ایستگاه‌های بازیافت سطح شهر تحویل داده و جعبه ایمن دیگری را رایگان دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به هزینه سه تا چهار میلیارد تومانی اجرای این طرح در هر سال گفت: هدف از اجرای طرح، تامین سلامت شهروندان و مدیریت و جداسازی اجزای ویژه پسماند خانگی است و با همین هدف هم توزیع جعبه‌های ایمن برای نخستین بار در کشور انجام شده است.

دهنوی افزود: توزیع جعبه‌ها از یک هفته گذشته آغاز شده است و پیش بینی می‌شود توزیع کامل آن‌ها در مدارس سطح شهر دو هفته زمان خواهد برد.

وی با اشاره به فاز بعدی توزیع جعبه‌ها ادامه داد: پس از توزیع جعبه‌ها در مدارس، توزیع آن‌ها در بین افراد با بیماری‌های خاص در اولویت قرار دارد و تلاش بر آن است تا هر خانواده تنها یک جعبه دریافت کند تا با توجه به هزینه صرف شده، جعبه‌ها به درستی مورد استفاده قرار بگیرد.

  • سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 16:3438

400 هزار خانوار اصفهانی جعبه‌های ایمن می‌گیرند

معاون فناوری، برنامه ریزی و پژوهش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در گفت و گو با اصفهان زیبا با بیان اینکه جعبه های ایمن (safety box) برای نخستین بار در کشور از سوی شهرداری اصفهان و سازمان مدیریت پسماند با هدف حفظ سلامت شهروندان در نظر گرفته شد

در کنار پسماندهای تر و خشک، پسماندهای ویژه و خطرناک مثل سر سرنگ، باتری موبایل، سوزن های انسولین و پسماند عفونی، پسماندهای بُرنده و پر خطر دیگری هم در منزل تولید می‌شود که تا کنون راهکاری برای جمع‌آوری آنها وجود نداشت و داخل پسماندهای تر ریخته می‌شد، اما از امروز توزیع جعبه‌های ایمنی برای جمع‌آوری پسماندهای خطرناک در بین شهروندان آغاز شده است. آمار ارائه شده از سوی مدیران شهری نشان می دهد  این طرح، هزینه های زیادی را به دنبال دارد، اما برای ارتقای سطح بهداشت و حفظ سلامت شهروندان به اجرا در آمده و قرار است بین 400 هزار خانواده اصفهانی توزیع شود.

معاون فناوری، برنامه ریزی و پژوهش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در گفت و گو با اصفهان زیبا با بیان اینکه جعبه های ایمن (safety box) برای نخستین بار در کشور از سوی شهرداری اصفهان و سازمان مدیریت پسماند با هدف حفظ سلامت شهروندان در نظر گرفته شد، گفت: در همه منازل یکی از مشکلاتی که وجود دارد، این است که پسماندهای خطرناک مانند سر سرنگ، تیغ، باتری، سرنگ انسولین و... پس از استفاده برای دور ریختن محل مناسبی ندارند و شهروندان همیشه در این رابطه دچار سردرگمی هستند.فرشاد مستاجران ادامه داد: برای حل این مشکل مدیریت شهری وارد عمل شد و جعبه های ایمن  زرد رنگ طراحی شد که المان های نقش بسته روی این جعبه ها نشان می دهد چه چیزی باید داخل آن ریخته شود تا از اتفاق های ناخوشایند بعدی جلوگیری شود. این مدیر شهری افزود: از خطراتی که مخلوط شدن پسماندهای تیز و برنده همراه با پسماندهای عادی به دنبال دارد، آسیب به کارکنان در هنگام جداسازی یا جمع آوری  پسماند ، کاهش کیفیت کود  تولیدی از پسماندها و همچنین ایجاد خطر برای شهروندان است.وی گفت: حفظ سلامت شهــــروندان، جلوگیری از یکی‌شدن زباله ها و بالا رفتن کیفیت کودی که در فضای سبز استفاده می شود، از جمله اهداف این طرح هستند.به گفته وی، در صورتی که این اتفاق نیفتد و زباله های خطر ناک و عفونی تفکیک نشوند، با دیگر پسماندها وارد خطوط پردازش کارخانه کودآلی شده و کود تولید شده در سطح پارک استفاده می شود که هر روز در این فضا تردد می کنیم و ممکن است هرکدام از این اشیای تیز و برنده برایمان مشکل ایجاد کنند.

 توزیع جعبــــه ها در مدارس و ایستگاه های بازیافت

مستاجران با توضیح روند توزیع و آموزش شهروندان برای استفاده از این جعبه ها تصریح کرد: برای این کار از طریق آموزش و پرورش وارد عمل شده ایم، چرا که اگر از طریق مدارس و دانش آموزان این کار انجام شود، نتیجه بیشتری به همراه  دارد. اما خانواده هایی که دانش آموز ندارند نیز از طریق مراجعه به ایستگاه های ثابت بازیافت برای دریافت این جعبه ها اقدام می کنند.معاون فناوری، برنامه ریزی و پژوهش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان یادآور شد: دستور العمل و نحوه استفاده از جعبه‌ها به‌صورت کامل مشخص شده است، اما از آنجا که هر خانواده میزان مصرف متفاوتی دارد، زمان تحویل مشخصی در نظر گرفته نشده و خانواده ها جعبه های پر شده را به همان ایستگاه‌های ثابت بازیافت تحویل داده و مجددا جعبه جدید تحویل بگیرند.وی خاطر نشان کرد: هفته گذشته از طریق  مسئولان آموزش سازمان مدیریت پسماند به مربیان بهداشت مدارس آموزش های لازم در این مورد داده شده، از روز گذشته نیز جعبه ها در اختیار شهرداری مناطق پانزده‌گانه قرار گرفته و قرار است از هفته آینده توزیع آن در مدارس سطح شهر آغاز شود تا به دست خانواده‌ها برسد.

 همکاری مردم، رمز موفقیت طرح جعبه‌های ایمن

مستاجران در مورد اجرای موفق آزمایشی این طرح در سه منطقه شهر گفت و افزود: سال گذشته در سه منطقه 3،7 و 14 جعبه ها تحویل خانواده ها شد و استقبال خوبی از سوی مردم شکل گرفت و در حال حاضر تنها درخواست مدیریت شهری همکاری همه‌جانبه شهروندان با این طرح است.وی تاکید کرد: در گذشته امکان این جداسازی فراهم نبود؛ قطعا وظیفه سازمان پسماند فراهم آوردن این امکان برای شهروندان بوده و حالا موفقیت در این برنامه مسئولیت اجتماعی شهروندان را می طلبد که در صورت همراهی نتیجه مطلوب ایجاد می گردد.معاون فناوری،برنامه ریزی و پژوهش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان تصریح کرد: برای آرامش بیشتر استفاده از این امکانات یک ضرورت است و شهروندان می توانند در صورت بروز مشکل در هر مرحله توزیع یا جمع آوری با شماره 137 تماس حاصل کنند تا پیگیری‌های لازم انجام شود و این برنامه بدون وقفه و مشکل ادامه پیدا کند.

هزینه چهار میلیاردی برای اجرای طرح جعبه‌های ایمنی

گفتنی است طبق برآوردهای انجام شده توزیع جعبه‌های ایمنی سالانه بین سه تا چهار میلیارد تومان برای سازمان مدیریت پسماند هزینه در بر دارد، اما برای حفظ سلامت شهر و شهروندان پس از سال ها این اقدام به صورت جدی دنبال شده و انتظار هم می رود که شهروندان در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند و اقلام مورد نظر را در این جعبه‌های ایمن قرار بدهند.